ro/de
Arta

ARTĂ – Expoziție Memories in (Post-) Totalitarianism de Martin Krenn Vineri, 12 noiembrie - vineri, 24 decembrie
Centrul de Introspecție Vizuală
Adresa: Str. Biserica Enei nr.16, sector 1, București
www.pplus4.ro

Arta

ARTĂ PLASTICĂ – IEEB4: Bienala Internațională de Gravură Experimentală  Sâmbătă, 20 noiembrie 2010 – duminică, 30 ianuarie 2011
Centrul Cultural Palatele Brâncovenești

Muzica

JAZZ - Austrian Hours@ Green Hours 2nd edition - Bleu  Joi, 17 februarie 2011
Green Hours Jazz Cafe

Muzica

JAZZ - Austrian Hours@ Green Hours 2nd edition- The Flow  Joi, 10 martie 2011
Green Hours Jazz Cafe

Film

FILM - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic   24 - 28 martie
Noul Cinematograf al Regizorului Român

Film

FILM - Donau - Dunaj, Duna,Dunav, Dunarea - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic Joi, 24 martie, ora 19.00 - intrare liberă
Sâmbătă, 26 martie, ora 20.00

Film

FILM - JUGOFILM - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic  Vineri, 25 martie, ora 19.00
Luni, 28 martie, ora 20.30

Film

FILM - The Punishment - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic Sâmbătă, 26 martie, ora 18.00
Duminică, 27 martie, ora 20.00

Film

FILM - La marginea lumii - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic  Duminică, 27 martie, ora 18.00
Luni, 28 martie, ora 18.30

Muzica

MUZICĂ - Gerhard Lessky dirijează Orchestra Filarmonică din Iași  Vineri, 30 martie, ora 19
Filarmonica de Stat „Moldova”

Muzica

MUZICĂ – Festival de muzică contemporană „Cluj Modern”  Academia de Muzică „Gheorghe Dima“
Cluj

Muzica

MUZICĂ – electro guzzi la ROKOLECTIV   Vineri, 15 aprilie, ora 22.30
Muzeul Național de Artă Contemporană, Palatul Parlamentului

Muzica

MUZICĂ – the merry poppins la EUROPAFEST  7 mai, București
19:00 / Sala ArCuB

Muzica

MUZICĂ – Adrian Gaspar TRIO la EUROPAFEST   8 mai, București
19:00 /Sala ArCuB

Muzica

JAZZ - Harry Sokal on tour Joi, 12. Mai Green Hours 22 Jazz Cafe
Cal. Victoriei nr. 120, București

Expozitie

EXPOZIȚIE – Oameni revoltați 1.1  Sâmbătă, 14 mai până sâmbătă, 25 iunie
Galeria de Artă Contemporană

Film

FILM - Proiecție de film: „The Robber“ de Benjamin Heisenberg   European Film Festival 2011, ediția a-XV-a
5 - 29 mai București, Brașov, Iași, Târgu-Mureș și Timișoara

Teatru

TEATRU - HERZFLEISCH de Rene Freund în cadrul Festivalului Internațional de Teatru Sibiu   Miercuri, 1 iunie, ora 18
Sala Studio a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu

Arta

ARTĂ - From Contemplating to Constructing Situations  2 iunie – 31 iulie
Pavilion Unicredit

Film

FILM – Retrospectivă Ulrich Seidl   7-15 iunie
Noul Cinematograf al Regizorului Român

Muzica

MUZICĂ – Klezmer and More   16 – 19 iunie, ora 20
Green Garden în incinta Green Hours 22 Jazz Café

Muzica

MUZICĂ – Klezmer & More  Joi, 16 iunie, ora 20
Kroke (Polonia)

Muzica

MUZICĂ – Klezmer and More
Vineri, 17 iunie, ora 20
NAYEKHOVICHI (Rusia)

Muzica

MUZICĂ – Klezmer and More NIFTYŽS Sâmbătă, 18 iunie, ora 20
NIFTY´S (Austria)

Muzica

MUZICĂ – Klezmer & More Basarabish Duminică, 19 iunie, ora 20
Basarabish – SUA/ Republica Moldova

Muzica

MUZICĂ – Turneu al cvartetului aron  Cvartetul aron a fost fondat în 1998 de către muzicieni

Expozitie

ARHITECTURĂ – Expoziție „Formă și Energie“  
În domeniul construcțiilor din Austria se discută deja de

Expozitie

EXPOZIȚIE - „la țară” de Manfred Willmann 7 iulie – 28 august
de marți până duminică
Muzeul Național al Țăranului Român, Sala Oaspeți

Film

FILM - 8 scurtmetraje austriece în 43 de minute  Muzeul Benzii Desenate
Sâmbătă 9, 16, 23, 30 iulie, 17.00-18.00

Film

FILM - Central European International Film Festival 7+1   Luni, 5 septembrie până duminică 10 septembrie
Mediaș

Muzica

MUZICĂ - beefók la PLAI Vineri, 16 septembrie, ora 20:20
Muzeul Satului Bănățean

Film

FILM - Zilele Filmului Austriac   Cinema Studio, București
Bd. Gh. Magheru 29
19-25 septembrie

Muzica

WORLDJAZZ - Concert Mozuluart la Ethno Jazz Festival Chișinău, ediția IX  Joi, 22 septembrie, ora 20
Teatrul Mihai Eminescu

Dans

DANS - Meg Stuart și Philipp Gehmacher la EXPLORE DANCE FESTIVAL, ediția a 6-a  Organizat de către Asociația 4CULTURE, eXplore dance festival #6 – se va desfășura între 1-16 octombrie, 2011.

Muzica

MUZICĂ - Dieb13 la ediția a7-a festivalului SIMULTAN  Sâmbătă, 8 octombrie, ora 21
Sinagoga din cetate, str. Mărăști 6, Timișoara

Muzica

JAZZ – Polwechsel la Festivalul Jazz & More Sibiu   Duminică, 16 octombrie, ora 21
Teatrul Gong, Str. Al. Odobescu 4, Sibiu

Muzica

MUZICĂ CLASICĂ - Benjamin Schmid la cea de-a 6-a ediție a Festivalului SoNoRo   Sâmbătă, 5 noiembrie, ora 20
Sala Unirii, Palatul Cotroceni, Bulevardul Geniului 1-3, București

Muzica

JAZZ - Benjamin Schmid la cea de-a 6-a ediție a Festivalului SoNoRo   Duminică, 7 noiembrie, ora 20
The Ark. Str. Uranus 150, București

Muzica

MUZICĂ – WORLD MUSIC – The KlezmerConnection la Sibiu World Music Days   Vineri, 11 noiembrie, ora 20
Sala Thalia, str. Cetății 3-5, Sibiu

Literatura

LITERATURĂ - Ernst Jandl Show 24 noiembrie - 18 decembrie 2011
Muzeul de Artă Timișoara, etajul 2

Muzica

JAZZ - PichlerŽ Bros la Austrian Hours @ Green Hours Joi, 26 ianuarie, ora 21
Green Hours 22 Jazz-Cafe
Calea Victoriei nr. 120, București

Muzica

MUZICĂ - Concert ERNST OTTENSAMER - Concertul pentru clarinet KV 622 de W.A. Mozart Vineri, 27 ianuarie, ora 18
Sala cu Orgă, Bd. Ștefan cel Mare nr 81, Chișinău
www.organhall.md

Muzica

JAZZ - Talltones la Austrian Hours @ Green Hours Joi, 9 februarie, ora 21
Green Hours 22 Jazz-Cafe
Calea Victoriei nr. 120, București

Muzica

TECHNO - Elektro Guzzi la Club Control Joi, 16 februarie,ora 22
Control Club
Str. Academiei Nr. 19, București

Muzica

JAZZ - Á deux: Asja Valcic și Klaus Paier la Austrian Hours @ Green Hours Joi, 23 februarie, ora 21
Green Hours 22 Jazz-Cafe
Calea Victoriei nr. 120, București

Muzica

KLEZMER - Klezmood la Festivalul Mărțișor, Republica Moldova Klezmer- muzica evreilor din Europa Centrală a fost în mare parte dată uitării după catastrofa celui de-al Doilea Război Mondial.

Muzica

JAZZ - Martin Gasselsberger Trio la Austrian Hours @ Green Hours Joi, 8 martie, ora 21
Green Hours 22 Jazz-Cafe
Calea Victoriei nr. 120, București

Film

ZILELE FILMULUI AUSTRIAC 9-13 martie
Centrul Cultural Gaudeamus, Str. Vasile
Alecsandri 4, Chișinău

Teatru

TEATRU - „Înainte de pensionare” Premiera 10 martie, ora 19
Teatrul Național Timișoara, str. Mărășești 2, Timișoara

Teatru

TEATRU - „Înainte de pensionare ” de Thomas Bernhard Teatrul Național Timișoara
Str. Mărășești nr. 2, Timișoara

Muzica

JAZZ - Quadrat:sch la Austrian Hours @ Green Hours Joi, 15 martie, ora 21
Green Hours 22 Jazz-Cafe
Calea Victoriei nr. 120, București

Film

FILM DOCUMENTAR - Kick Off de Hüseyin Tabak la Documentary Mondays Luni, 26 martie, ora 20
Centrul Ceh, str. Ion Ghica nr. 11, București
www.czech-it.ro

Muzica

MUZICĂ - Gerhard Lessky dirijează Orchestra Simfonică a Filarmonicii de Stat „Moldova” Iași Vineri, 30 martie
Filarmonica de Stat „Moldova” Iași
Str. Cuza Vodă 29

Muzica

​MUZICĂ - Concert Gasmac Gilmore
Joi, 5 aprilie
Kulturhaus
Str. Sfânta Vineri nr. 4, sector 3, București

Expozitie

EXPOZITIE - Congresul dansează. Elefanții au început să înnebunească Joi, 19 aprilie până duminică, 15 mai
Galeria de Artă Contemporană
Str. Tribunei nr. 6, Sibiu

Literatura

LITERATURĂ - Conferința internaȚională ``Gregor von Rezzori`` Miercuri 2 până duminică, 6 mai
Sala Ferdinand, Universitatea
„ Alexandru Ioan Cuza “

Film

FILM - Proiecție de film ``Michael`` de Markus Schleinzer European Film Festival 2012, ediția a-XVI-a
Joi 3 până duminică 27 mai
București, Brașov, Iași, Târgu-Mureș și Timișoara

Film

FILM - Proiecție de film ``Black , Brown, White`` de Erwin Wagenhofer European Film Festival 2012, ediția a-XVI-a
Joi 3 până duminică 27 mai
București, Brașov, Iași, Târgu-Mureș și Timișoara

Muzica

JAZZ - Concert DRECHSLER on tour În centrul conceptului muzical al quartetului original al lui Ulrich Drechsler au stat întotdeauna ritmurile irezistibile, ceea ce a

Film

FILM- Zilele filmului austriac la Oradea Martie, 15 mai până Sâmbătă, 19 mai
Casa de Cultură a Municipiului Oradea
str. Piața Ferdinand nr. I 4, Oradea

Teatru

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu EditiaXIX                                                                                                                       
Durata: 25 mai – 3 iunie 2012

Expozitie

EXPOZIȚIE - ''Road Movie '' de Lena Lapschina Începând cu vineri 25 mai
Galeria Zorzini
Str. Thomas Masaryk nr.31,

Film

FILM - Proiecția filmului ''La finalul zilei '' de Peter Payer CINEPOLITICA - Festival internațional al
filmului politic
Vineri 15 până joi 21 iunie

Film

Noaptea Institutelor Culturale 2012, cea de-a VI-a ediție Vineri, 22 iunie 2012, va avea loc la București cea de-a șasea ediție a Nopții Institutelor Culturale. Organizată de

Film

FILM Traversând granițele Festival de film la Chișinău
Traversând granițele

Muzica

MUZICĂ - Ansamblul Ganga Jazz invitat la Festivalul PLAI Vineri, 14 până duminică, 16 septembrie
Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Dans

Performance/ Instalație de lumini- SUPERAMAS (AT/FR/BE) Cu Diggin'up 2 intrăm în alt spațiu de reprezentare. De data aceasta cu un

Dans

Performance - ANDREA MAURER & THOMAS BRANDSTÄTTER / STUDIO 5 (AT) Cu ajutorul unui ciocan, bucăți de lemn și cuie se transformă în scaune. Publicul nu mai trebuie

Literatura

LITERATURĂ - LITERATURE IN FLUX - un proiect al rețelei HALMA 28 – 30 septembrie
Cetate
www.halma-network.eu

Călătoria literară cu vaporul la care au fost invitați... 

Dans

WHEN I DON'T DANCE I COLLECT CRYSTAL BALLS (60') Îmbinând colaborarea fizică și relațiile sociale din competițiile de dans cu situația actuală, cealaltă natură

Dans

DON KIEWICZ & SANCHO WANIEC / AGATA MASZKIEWICZ & MAGDALENA CHOWANIEC (PL/AT) Don Kiewicz & Sancho Waniec promite un spectacol contemplativ. Este o piesă în care

Muzica

MUZICĂ : Peter Kutin solo invitat la Simultan Festival Duminică, 12 octombrie, 20.00
Sinagoga din Cetate, Timișoara

Expozitie

EXPOZIȚIE Rezzori acasă Expoziția de fotografie ''Rezzori acasă''
CASA DE CULTURĂ   “Friedrich Schiller”, București

Muzica

CONCERT Clara Luzia Joi, 18 octombrie
Ora 21.00
The ARK, București

Arhitectura

ARHITECTURĂ: Plug to Nature. Strategii de recucerire a urbanității joi, 18 octombrie – luni, 5 noiembrie
Biblioteca Națională a României,București 

Teatru

TEATRU Risipitorul Premieră: Joi, 25 octombrie , ora 19.00
Teatrul de pe Lipscani, București

Expozitie

Ausstellung INA LOITZEL Eröffnung Freitag, 27 Oktober, 18.00
Muzeul de Artă Timișoara

Expozitie

EXPOZIȚIE de fotografie Minunatul univers Jugendstil de Peter Schubert Vernisaj, joi, 1 noiembrie
Ora 20.00 
Teatrul Național, București

Conferinte

Nadaistics un proiect cultural de Petra Sterry Nadaistics
Luni, 5 Noiembrie
Școlile din București, Mediaș și Satu Mare 

Conferinte

20 de ani de Biblioteca Austria la București Joi, 8 - Vineri, 9 noiembrie
Universitatea București

Film

FILM Cinema experimental multipremiat din Austria la BIEFF 2012 vizionare de filme austriece, vineri, 23 noiembrie 

Film

FILM Scurtmetraje la Muzeul Național al Țăranului Român Film scurt
Muzeul Național al Țăranului Român, Studioul Horia Bernea, București 

Muzica

MUZICĂ Orchestra Camerata Salzburg (Austria) la festivalul Mozart, editia a XXII a vineri, 7 - vineri, 14 decembrie 
Filarmonica de Stat “Transilvania” și Academia de Muzică “Gheorghe Dima” 

Arta

ARTĂ Bienala Internaționala de Gravură Experimentală IEEB, ediția a -V- a Victoria Art Center
Miercuri, 12 decembrie 2012 – vineri, 18 ianuarie 2013

Muzica

MUZICĂ December Magic Music - Rezonanțe Exotice December Magic Music - Rezonanțe Exotice 
Sâmbătă, 15 decembrie, 19.00
Ateneul Român

Film PROIECȚIE DE FILM ȘI DISCUȚIE Mama Illegal (2011)

PROIECȚIE DE FILM ȘI DISCUȚIE Mama Illegal (2011) de Ed Moschitz
Germană cu subtitrare în engleză și română
Miercuri, 6 martie, ora 17:00

Conferinte LECTURĂ  Fanfara pop-sau cum a ajuns știința în munți

LECTURĂ Fanfara pop-sau cum a ajuns știința în munți de Vea Kaiser
Luni, 4 Martie, ora 18:00
Biblioteca Austria, Sala 101, Universitatea de Stat din Moldova

Muzica CONCERT Attwenger

CONCERT Attwenger Finalul Zilelor Austriei
Joi, 7 martie, ora 21:00
Orange Monin Cafe

Conferinte CONFERINȚĂ Spații deschise

CONFERINȚĂ Spații deschise 10 ani Biblioteca Austria Cluj-Napoca
Miercuri, 13 până vineri, 15 Martie
Sala de festivități a Universității Babeș-Bolyai

Film FILM Atmen (2011) de Karl Markovics

FILM Atmen (2011) de Karl Markovics Marți, 12 martie, ora 20:00
Universitatea de Vest Timișoara
www.cinecultura.ro

Film FILM Bruxelles Business (2012) de Friedrich Moser și Matthieu Lietaert

FILM Bruxelles Business (2012) de Friedrich Moser și Matthieu Lietaert Joi, 14 martie
Academia de Studii Economice, 15.00
Piața Romană, Nr. 6, București
Tel: 021. 319 1900

Vineri, 15 martie
Cinemateca Eforie, 22.00
Str. Eforie, Nr. 2, București
Tel: 021. 313 0483

Duminică, 17 martie
Cinema Corso, 14.00
Bd. Regina Elisabeta, Nr. 27, București
Tel: 021. 315 1334

http://oneworld.ro/blog/

Film FILM AUSTRIA IN CONTROL & PERFORMANCE

FILM AUSTRIA IN CONTROL & PERFORMANCE BIEFF 2012 Selecții - Proiecții
New Viennese Organic Actionism ‒ Spectacol live
Miercuri 10, Aprilie, 20:00
Control Club

Conferinte PRELEGERE „Timp și spațiu în romanele lui Franz Kafka“

PRELEGERE „Timp și spațiu în romanele lui Franz Kafka“ de Prof. Roxana Nubert
Aprilie 2013
Universitatea de Vest din Timișoara, Camera 248

Film scurt filmAT

scurt filmAT
Miercuri, 20 februarie ‒ vineri, 22 februarie, ora 19:00
Cinemateca Eforie

Muzica CONCERT GINGA

CONCERT GINGA Vineri, 22 februarie, ora 21:00 
Control Club, București

Literatura Forumul Cultural Austriac ne dă întâlnire pe întuneric la Noaptea Literaturii Europene 2013

Forumul Cultural Austriac ne dă întâlnire pe întuneric la Noaptea Literaturii Europene 2013
Miercuri, 29 Mai, 19:30 - 22:30
29 mai nu e seara potrivită să ne jucăm singuri, acasă.
 

Muzica CONCERT  Adrian Gaspar Trio

CONCERT Adrian Gaspar Trio Green Hours INTERNATIONAL JAZZ Fest - 5th edition 
30 mai - 2 iunie, Green Hours 22 Jazz Cafe

Conferinte PREZENTARE DE CARTE EU for YOU! Așa funcționează Uniunea Europeană

PREZENTARE DE CARTE EU for YOU! Așa funcționează Uniunea Europeană EU for YOU! Așa funcționează Uniunea Europeană
Joi, 9 mai, 11:00, Spațiul Public European

Expozitie EXPOZIȚIE Link/Unit partea  III – Două poziții

EXPOZIȚIE Link/Unit partea III – Două poziții Joi, 16 până vineri, 31 Mai
Vernisaj : Joi, 16 mai, 18:00-21:00
Allegra Nomad Gallery, str. Alexandru Constantinescu nr. 11

Film FILM Ulrich Seidl la Transilvania International  Film Festival - TIFF

FILM Ulrich Seidl la Transilvania International Film Festival - TIFF Vineri, 31 Mai până duminică 9 Iunie
Trilogia „ Paradis“ aduce în atenția publicului întâmplările a trei femei aparținând aceleiași familii.

Film FILM Festivalul de Film European la Chișinău și Tiraspol

FILM Festivalul de Film European la Chișinău și Tiraspol CEI VII
de Barbara Albert
(A/PL/D 2012)

Film FILM Trains of Thoughts de  Timo Novotny

FILM Trains of Thoughts de Timo Novotny
La TRANSlLVANIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Vineri, 31 mai până duminică, 9 iunie

Muzica CONCERT Sofa Surfers

CONCERT Sofa Surfers La TRANSILVANIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Vineri, 31 Mai până duminică, 9 iunie la Cluj-Napoca

Conferinte WORKSHOP Nadaistics de Petra Sterry

WORKSHOP Nadaistics de Petra Sterry Marți, 4 iunie până miercuri, 12 iunie
Renumita artistă austriacă Petra Sterry le prezintă în  workshop-urile interdisciplinare, participanților

Film FILM Spania (A 2012) de Anja Salomonowitz

FILM Spania (A 2012) de Anja Salomonowitz Institutul Cervantes București, B-dul Elisabeta, nr. 38
Vineri, 14 iunie, ora 21.30 are loc în București cea de a șaptea ediție a Nopții Lungi a Institutelor Culturale.

Expozitie  EXPOZIȚIE GOOD GIRLS – Memorie, dorință, putere

EXPOZIȚIE GOOD GIRLS – Memorie, dorință, putere
Muzeul Național de Artă Contemporană împreună cu Asociația Experimental Project prezintă o expoziție de grup a artei feminine din diferite generații.

Conferinte CONFERINȚĂ Neutralitate – prelegeri de Hanspeter Neuhold, Gerhard Jandl și Josef Hölzl

CONFERINȚĂ Neutralitate – prelegeri de Hanspeter Neuhold, Gerhard Jandl și Josef Hölzl Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, str. 31 August 1989
Chișinău  - Republica Moldova

Muzica   CONCERT „Organic-anorganic“

CONCERT „Organic-anorganic“ Repertoriul concertului Organic-anorganic surprinde cu un amestec de muzică din secolul al-XIII-lea și  lucrări contemporane de

Film FILM: Cei vii (A/PL/D 2012)

FILM: Cei vii (A/PL/D 2012) Cinematograf de vară la Muzeul Țăranului
Sita, o tânără de 25 de ani găsește întâmplător la o reuniune de familie o poză cu bunicul ei în uniformă de SS.

Expozitie EXPOZIȚIE inside outside in-between

EXPOZIȚIE inside outside in-between Vernisaj: Miercuri, 3 iulie, ora 17:00
Universitatea de arhitectură și urbanism "Ion Mincu", Facultatea de Arhitectură de Interior, București

Muzica MUZICĂ DE CAMERĂ Întâlniri în timp și spațiu II

MUZICĂ DE CAMERĂ Întâlniri în timp și spațiu II În cadrul InnerSound New Arts Festival
Muzeul Național al Țăranului Român, București

Muzica CONCERT MULTIMEDIA Weapon of Choice

CONCERT MULTIMEDIA Weapon of Choice
În cadrul InnerSound New Arts Festival
Muzeul Național al Țăranului Român, București

Muzica CONCERT Manu Delago

CONCERT Manu Delago la Festival Plai
Intrarea liberă

Conferinte PRELEGERE Voce. Cuvânt. Sunete electronice de Dieter Kaufmann

PRELEGERE Voce. Cuvânt. Sunete electronice de Dieter Kaufmann Intrarea liberă
Muzeul Național al Țăranului Român, Sala Irina Nicolau, București

Teatru TEATRU DANSAT Sunet.Spațiu.Femeie de Dieter Kaufmann

TEATRU DANSAT Sunet.Spațiu.Femeie de Dieter Kaufmann Producție teatrală dansată după „symphonie acousmatique“ și  „Lui comme elle“ cu fragmente din texte de Elfriede Jelinek.

Expozitie EXPOZIȚIE FOTO Mistere Contemporane de  Johanna Si

EXPOZIȚIE FOTO Mistere Contemporane de Johanna Si În cadrul InnerSound New Arts Festival
Casa Löwendal
, Bucureşti

Muzica CONCERT- PANTOMIMĂ

CONCERT- PANTOMIMĂ Intrarea liberă                                        
În cadrul InnerSound New Arts Festival

Muzica CONCERT No Head on my Shoulders

CONCERT No Head on my Shoulders Vineri,17 Mai,19:00
Parcul Cetățuii

Literatura Renate Habinger la BOOKFEST 2013 „Trei țări, aceeași limbă – Germania, Austria, Elveția“

Renate Habinger la BOOKFEST 2013 „Trei țări, aceeași limbă – Germania, Austria, Elveția“ Renate Habinger este o graficiană și ilustratoare de carte pentru copii.

Literatura Michael Stavariè la BOOKFEST 2013  „Trei țări, aceeași limbă – Germania, Austria, Elveția“

Michael Stavariè la BOOKFEST 2013 „Trei țări, aceeași limbă – Germania, Austria, Elveția“ Michael Stavariè s-a născut în 1972 la Brno și a emigrat la vârsta de 7 ani împreună cu părinții săi din fosta Cehoslovacie, în Austria.

Literatura Mieze Medusa la BOOKFEST 2013  „Trei țări, aceeași limbă. Germania, Austria, Elveția“

Mieze Medusa la BOOKFEST 2013 „Trei țări, aceeași limbă. Germania, Austria, Elveția“ Mieze Medusa alias Doris Mitterbacher este poetă Hip Hop, organizează în mod regulat la rhiz în Viena  Poetry Slam-uri  (concursuri de prelegeri cu texte proprii – unde se evaluează atît performanța cât și textele) și participă ea  însăși.

Literatura Josef Winkler la BOOKFEST 2013 „Trei țări, aceeași limbă. Germania, Austria, Elveția“

Josef Winkler la BOOKFEST 2013 „Trei țări, aceeași limbă. Germania, Austria, Elveția“ Josef Winkler
Născut în 1953 într-o familie de țărani în Kamering lângă Paternion,a lucrat în administrația Universității Klagenfurt.

Literatura Mag.  Robert Bösiger la BOOKFEST 2013 '' Trei țări aceeași limbă. Germania, Austria, Elveția''

Mag. Robert Bösiger la BOOKFEST 2013 '' Trei țări aceeași limbă. Germania, Austria, Elveția'' Mag.  Robert Bösiger
Informații despre posibilitățile de perfecționare pentru profesorii de limba germană în România și prezentarea materialelor pentru predarea istoriei și geografiei țării.

Film Call me a Jew

Call me a Jew
Documentar austro-israelian (2012)
Joi, 23 Mai, 21.00
Parcul Copou
Cluj

 

Literatura Prezentare de carte - Daniel Glattauer  „Dragoste virtuală“

Prezentare de carte - Daniel Glattauer „Dragoste virtuală“ „Gut gegen Nordwind” un roman epistolar modern despre crespondența întâmplătoare prin email dintre un bărbat și o femeie căsătorită.

Literatura „DIVAN” Călătorie în România cu canapeaua la BOOKFEST 2013

„DIVAN” Călătorie în România cu canapeaua la BOOKFEST 2013  
O canapea cărămizie este amplasată (public) în diverse locuri în anumite orașe. Ea simbolizează termenul de „privat” și se află în centrul acestor acțiuni.

Muzica CONCERT- Maxim Quartett – Turneul Classic Remix

CONCERT- Maxim Quartett – Turneul Classic Remix
Mihaela Anica-Milovanovitch (flaut) și Horia Nicolae Maxim (pian) în turneu cu Fernando Mihalache

Muzica CONCERT - Renato Unterberg în cadrul Festivalului IMAGE

CONCERT - Renato Unterberg în cadrul Festivalului IMAGE Sâmbătă, 14 septembrie, ora 21:00, Piața Mică, Sibiu

Dans DANS PERFORMANCE Dance a playful body de Andreea Novac și Istvan Teglas

DANS PERFORMANCE Dance a playful body de Andreea Novac și Istvan Teglas în cadrul der|die|dans
Finisajul expoziției dorner|dani|dans

Dans DANS - der|die|dans - AUSTRIAN DANCE DAYS II

DANS - der|die|dans - AUSTRIAN DANCE DAYS II der|die|dans - AUSTRIAN DANCE DAYS II

Film PREZENTARE DE FILM WORKSHOP - Everyday Rebellion

PREZENTARE DE FILM WORKSHOP - Everyday Rebellion Regizorii austrieci Arash și Arman T. Riahi prezintă în sediul Academiei moldovene de artă, proiectul crossmedia
„Everyday Rebellion“,

Conferinte SIMPOZION - Practicing Feminism Here and Now

SIMPOZION - Practicing Feminism Here and Now Simpozion cu ocazia expoziției GOOD GIRLS

Muzica CONCERT - Netnakisum în cadrul Ethno Jazz Festival

CONCERT - Netnakisum în cadrul Ethno Jazz Festival Dacă citiți numele formației austriece din provincia Steyr de la coadă la cap, veți descoperi nici
mai mult nici mai puțin decât cuvântul „muzicanți” (germ. „Musikanten”)

Literatura LECTURĂ Mieze Medusa interpretează Ping Pong Poetry

LECTURĂ Mieze Medusa interpretează Ping Pong Poetry „Mieze“ (rom. „mâță“) este forma feminină a termenului „MC“ (engl. „master of ceremonies”; rom. „maestru de ceremonii“), iar „Medusa“ se inspiră din eseul Hélènei Cixous „Râsul Meduzei” despre o Meduză marginalizată care reușește totuși să-și descopere forța interioară și să râdă.

Conferinte CONFERINȚĂ Fascinație și provocare în operele Hertei Müller și Elfriedei Jelinek

CONFERINȚĂ Fascinație și provocare în operele Hertei Müller și Elfriedei Jelinek Eveniment organizat de Biblioteca Austriacă Timișoara cu ocazia aniversării a 60 de ani de la nașterea Hertei Müller.

Muzica CONCERT - Jürgen Bothner – Markus Geiselhart Quintett

CONCERT - Jürgen Bothner – Markus Geiselhart Quintett Joi, 31 octombrie, ora 20:00
Club RS,  Iași

Muzica CONCERT ȘI CONFERINȚĂ - Stille Nacht – Crăciunul în Austria

CONCERT ȘI CONFERINȚĂ - Stille Nacht – Crăciunul în Austria Vineri, 6 decembrie, 16:30
Aula Bibliotecii Centrale Universitare,Timișoara

Teatru TEATRU - Teatrul Pygmalion în cadrulTeatruFest(in) pe Bulevard

TEATRU - Teatrul Pygmalion în cadrulTeatruFest(in) pe Bulevard Marți, 15 octombrie, ora 21:00
Sala George Constantin, Teatrul Nottara, București

Expozitie EXPOZIȚIE-Trans(ap)parencies - East Centric Architecture Triennale

EXPOZIȚIE-Trans(ap)parencies - East Centric Architecture Triennale Vineri, 11 până duminică, 27 octombrie
Palatul Mogoșoaia, ​Palatul Știrbei

Literatura LECTURĂ - Barbara Aschenwald citește din Omka

LECTURĂ - Barbara Aschenwald citește din Omka Omka este povestea poetico-realistă a unei femei cu probleme afective care devine o ucigașă.

Muzica CONCERT- Elisabeth Harnik în cadrul Jazz & More

CONCERT- Elisabeth Harnik în cadrul Jazz & More Sâmbătă, 5 octombrie, ora 22:00
Teatrul Gong, Sibiu

Conferinte CONFERINȚĂ - Gândirea, „care duce la moarte“

CONFERINȚĂ - Gândirea, „care duce la moarte“  O analiză a inconștientului victimei din fragmentul de proză Der Fall Franza de Ingeborg Bachmann

Conferinte DONAU LOUNGE - Târg internațional de carte la Târgu Mureș

DONAU LOUNGE - Târg internațional de carte la Târgu Mureș Târg internațional de carte la Târgu Mureș
14-17 noiembrie 2013

Literatura

LITERATURĂ - Austria citește Austria citeste
Prezentare revistei LICHTUNGEN cu focus pe literatura noua din Republica Moldova

17 octombrie, ora 1400
Sala cu Oglinzi a Casei Scriitorilor
Str. 31 August 1989, 98, Chisinau.

 

Film FILM - Scurtmetraje austriece în competiție la BIEFF 2013

FILM - Scurtmetraje austriece în competiție la BIEFF 2013 Sâmbătă, 14 decembrie, 2 scurtmetraje austriece intră în competiția internațională la BIEFF 2013 Festivalul Internațional de Film Experimental București

Film FILM - SHIRLEY - VISIONS ON REALITY  la gala de închidere BIEFF 2013

FILM - SHIRLEY - VISIONS ON REALITY la gala de închidere BIEFF 2013 Forumul Cultural Austriac anunță cu bucurie prezența austriacă la gala de închidere BIEFF 2013, prin proiecția în premieră în România a producției cinematografice austriece SHIRLEY, VISIONS OF REALITY, pe care o consideră un exemplu pur de inovație experimentală.

Conferinte Workshop pentru cadrele didactice din Republica Moldova pe tema: Succes și motivație în învățare

Workshop pentru cadrele didactice din Republica Moldova pe tema: Succes și motivație în învățare Workshop la Chișinău pentru cadrele didactice din Republica Moldova pe tema: Succes și motivație în învățare.

Conferinte

Workshop pentru cadrele didactice din Republica Moldova pe tema: Succes și motivație în învățare Workshop pentru cadrele didactice din Republica Moldova pe tema: Succes și motivație în învățare, cât și prezentarea metodelor de predare a limbii germane ca limbă străină.

Arta Sărbători fericite!

Sărbători fericite! Ne revedem în  2014!

Expozitie EXPOZIȚIE - Moon

EXPOZIȚIE - Moon Vernisaj: Miercuri, 22 ianuarie, ora 18.00 , Aiurart Contemporary Art Space, București
MOOON este un proiect artistic despre Lună și despre cum se vede ea de pe Pământ.

Arta CONCURS DE FOTOGRAFIE - Întâlniri interculturale

CONCURS DE FOTOGRAFIE - Întâlniri interculturale La inițiativa Task Force Culturi în dialog, Ministerul de Externe al Austriei organizează concursul de fotografie Întâlniri interculturale.

Conferinte CURS DE PERFECȚIONARE PENTRU PROFESORI

CURS DE PERFECȚIONARE PENTRU PROFESORI Luni, 3 martie - miercuri, 5 martie Universitatea de Stat din Moldova
Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Str. M. Kogălniceanu, nr. 65a, Chișinău
Vineri, 7 martie – sâmbătă, 8 martie
U.A.I.C, B-dul Carol nr. 19, Corp I, sala II, Iași

Literatura LECTURĂ - Andrea Grill

LECTURĂ - Andrea Grill Joi, 6 martie, 18:00
Biblioteca austriacă, Str. M. Kogălniceanu, nr. 65a, Chișinău
Vineri, 7 martie, 20:00
U.A.I.C., B-dul Carol nr. 19, Corp I, sala II, Iași

Expozitie EXPOZIȚIE - Use at your own risk

EXPOZIȚIE - Use at your own risk Vernisaj: joi, 6 martie, 19:00
Durata expoziției: joi, 6 martie – sâmbătă, 29 martie
Victoria Art Center, Calea Victoriei, nr. 12C, București

Film FILM - Program de scurt-metraje austriece 2014

FILM - Program de scurt-metraje austriece 2014 Marți, 4 martie, 19:00
Biblioteca austriacă, Str. M. Kogălniceanu, nr. 65a, Chișinău
Joi, 6 martie, 19:00
U.A.I.C, B-dul Carol, nr. 19, Corp I, sala III, Iași

Muzica CONCERT - AG Trio

CONCERT - AG Trio Joi, 06 martie, 22:30
Club Hangover, Str. Selimbar, 1, București
Vineri, 07 martie, 22:00
Baia Turcească Iași, Str. Uzinei, Iași
Sâmbătă, 08 martie, 22:00
Tipografia 5, Str. V. Pârcălab, nr. 45, Chișinău

Arta PREZENTARE ȘI DISCUȚII CU PUBLICUL - Interface Culture Lab

PREZENTARE ȘI DISCUȚII CU PUBLICUL - Interface Culture Lab Vineri, 7 martie, 11:00-14:00
Victoria Art Center, Calea Victoriei, nr. 12C, București
Christa Sommerer, Martin Kaltenbrunner și Michaela Ortner de la Interface Culture Lab vor prezenta activitatea departamentului Interface Cultures.

Arta PREZENTĂRI ȘI PERFORMANCE-URI

PREZENTĂRI ȘI PERFORMANCE-URI ​Vineri, 7 Martie, 18:00-00:00
Muzeul Național de Artă Contemporană (MNAC), etajul 4, sala de prezentare și bar,
Palatul Parlamentului
, nr. 2-4, aripa E4, București

Film FILM - Cele 727 de zile fără Karamo la Festivalul ONE WORLD ROMANIA (Austria, 2013) de Anja Salomonowitz

FILM - Cele 727 de zile fără Karamo la Festivalul ONE WORLD ROMANIA (Austria, 2013) de Anja Salomonowitz Vineri, 21 martie, 20.00, Cinema Studio
Sâmbătă, 22 martie, 19.00, Muzeul Național al Țăranului Român (Studioul Horia Bernea)
​Luni, 17 martie – duminică, 23 martie

Conferinte CONFERINȚĂ - Interferențe stilistice: Secesiunea vieneză și Școala de artă din Glasgow de Ileana Pintilie

CONFERINȚĂ - Interferențe stilistice: Secesiunea vieneză și Școala de artă din Glasgow de Ileana Pintilie Vineri, 21 martie, 11:30
Biblioteca Centrală Universitară, B-dul Vasile Pârvan, nr. 4, Aula, Timișoara
Ileana Pintilie prezintă interferențele stilistice arhitectonice și de design dintre lucrările renumitului
arhitect scoțian Charles Rennie Mackintosh și ale membrilor secesiunii vieneze. 

Teatru TEATRU - Slobodija Odysseia, mon Amour! de Bahamut Productions

TEATRU - Slobodija Odysseia, mon Amour! de Bahamut Productions Dumincă, 23 martie, 19:30
Teatrul German de Stat Timișoara, Str. Mărășești, nr. 2, Timișoara
Miercuri, 26 martie, 19:00
Teatrul Național Radu Stanca Sibiu, Sala Studio, Casa de Cultură a Sindicatelor, Intrarea C, Sibiu
Vineri, 28 martie, 20:00, ArCuB, Str. Batiștei, nr. 14, București

Conferinte WORKSHOP - Povești de graniță, coordonate de Mihaela Michailov

WORKSHOP - Povești de graniță, coordonate de Mihaela Michailov În decursul unei luni, un grup de copii de migranți va îmbina diferite segmente ale existenței lor cotidiene într-un workshop, folosind povești personale, desene și fotografii. Ce fel de granițe reale, imaginare, simbolice trebuie să depășească acești copii în fiecare zi? Migrația trăită, povestită din perspectiva unor copii.
 

Conferinte MASĂ ROTUNDĂ - Migrația în ziua de azi

MASĂ ROTUNDĂ - Migrația în ziua de azi Sâmbătă, 29 martie, 11:30
Spatiul Platforma, Calea Moșilor, nr. 62-68, etaj 1,in cadrul MNAC Anexa București

Teatru TEATRU - Nu ne-am născut în locul potrivit de Alice Monica Marinescu și David Schwartz

TEATRU - Nu ne-am născut în locul potrivit de Alice Monica Marinescu și David Schwartz Sâmbătă, 29 martie, 19:30
Centrul Național al Dansului, B-dul. Mărășești, nr. 80 – 82, București

Conferinte CONFERINȚĂ - Influența Grupului Vienez asupra tinerilor autori bănățeni ai anilor `70 de Roxana Nubert

CONFERINȚĂ - Influența Grupului Vienez asupra tinerilor autori bănățeni ai anilor `70 de Roxana Nubert Marți, 15 aprilie, 11:30
Universitatea de Vest, B-dul. V. Pârvan, nr. 4, sala 248, Timișoara

La începutul anilor `70 s-a format la Timișoara Grupul de Acțiune Banat (Aktionsgruppe Banat), având ca membrii scriitori de succes precum Richard Wagner, Rolf Bossert și Johann Lippe

Film FILM - Morgen (România, 2010) de Marian Crișan

FILM - Morgen (România, 2010) de Marian Crișan Dumincă, 30 martie, 19:00
MNAC-Anexa, Calea Moșilor, nr. 62-68, etaj 1, București

Literatura LECTURĂ - Josef Winkler citește din Natura morta

LECTURĂ - Josef Winkler citește din Natura morta EVENIMENT ANULAT DIN CAUZA UNOR PROBLEME DE SĂNĂTATE
Marți, 1 aprilie, 18:30 Librăria Humanitas Kretzulescu, Calea Victoriei, nr. 45, București, București
Miercuri, 2 aprilie, 19:00 Biblioteca Austria, Str. Horea, nr. 7, Cluj-Napoca
Vineri, 4 aprilie, 16:30 Universitatea de Vest, B-dul Vasile Pârvan, nr. 4, sala 248,
Timișoara

Muzica CONCERT- Muzică de cafenea vieneză în cadrul Săptămânii Cafenelelor Cafékultour

CONCERT- Muzică de cafenea vieneză în cadrul Săptămânii Cafenelelor Cafékultour Sâmbătă, 5 aprilie - Vineri, 11 aprilie, Timișoara
​În cadrul săptămânii Cafékultour, care sărbătorește în acest an a zecea ediție, soliștii Remus Turcu (pian) și Andrei Ciuleac (violină) interpretează piese tradiționale din cultura de cafenea vieneză și internațională.

Muzica CONCERT - Innode la Festival Rokolectiv

CONCERT - Innode la Festival Rokolectiv Joi, 24 aprilie, 20:00, Centrul Național al Dansului, B-dul Marasesti, nr. 80-82, București
Innode este unul din cele mai fresh proiecte de muzică electronică din Austria, inițiat de Stefan Németh (fost membru al Radian și Lokai, și co-fondator al Mosz Records) în colaborare cu Steven Hess și Bernhard Breuer toboșarul trupei Elektro Guzzi.

Literatura LECTURĂ - Titu Maiorescu și Viena, de Ana-Maria Dascălu

LECTURĂ - Titu Maiorescu și Viena, de Ana-Maria Dascălu Vineri, 28 februarie, 11:30
Universitatea de Vest, B-dul Vasile Pârvan, nr. 4, sala 248, Timișoara

Arta ZILELE AUSTRIEI ÎN MOLDOVA

ZILELE AUSTRIEI ÎN MOLDOVA Luni, 3 martie – duminică, 9 martie, Iași și Chișinău

Literatura LECTURĂ PE ÎNTUNERIC II - Toate cele 7 valuri (Daniel Glattauer 2012)

LECTURĂ PE ÎNTUNERIC II - Toate cele 7 valuri (Daniel Glattauer 2012) Vineri, 21 februarie, 20:00
Control Club, Str. Constantin Mille, nr. 4, București
Continuarea romanului Dragoste Virtuală (Daniel Glattauer 2011)

Film FILM - Fahrtwind (Austria, 2013) de Bernadette Weigel în cadrul Festivalului Filmului European de la Chișinău și Comrat

FILM - Fahrtwind (Austria, 2013) de Bernadette Weigel în cadrul Festivalului Filmului European de la Chișinău și Comrat Duminică, 11 mai, 20:00, Gaudeamus, Str. Vasile Alecsandri , 4, Chișinău
Vineri, 16 mai, Universitatea de Stat din Comrat, Str. Galatsana, 17, Comrat

Arhitectura CONFERINȚĂ - Wolf D. Prix în cadrul ROCAD

CONFERINȚĂ - Wolf D. Prix în cadrul ROCAD Miercuri, 7 – Joi, 8 mai
Palatul Patriarhiei, Aleea Dealul Mitropoliei, 25, București

Expozitie PRELEGERE și EXPOZIȚIE - Istorie și amintire – 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial

PRELEGERE și EXPOZIȚIE - Istorie și amintire – 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial Miercuri, 14 mai, 13:00
Aula Bibliotecii Centrale Universitare, B-dul Vasile Pârvan, 4, Timișoara

Expoziția conținând elemente din colecția personală a istoricului Dr. Thomas Remus Mochnacs (Biblioteca Centrală Universitară Timișoara) ilustrează atât aspecte ale vieții obișnuite 

Muzica CONCERT - [dunkelbunt] & the Secret Swing Society în cadrul 18+

CONCERT - [dunkelbunt] & the Secret Swing Society în cadrul 18+ Duminică, 18 mai, 20:00, Parcul Cetățuie, Cluj-Napoca

Aflat la a doua sa ediție, Festivalul Studențesc de Arte 18+ dorește să ofere publicului, printre altele, un labirint viu, un curs de pictură subacvatică sub conducerea artistului polonez Sebastian Grabowski, precum și proiectul live „The Secret Swing Society“

Literatura LECTURĂ PE ÎNTUNERIC - Toate cele șapte valuri (Daniel Glattauer, 2012)

LECTURĂ PE ÎNTUNERIC - Toate cele șapte valuri (Daniel Glattauer, 2012) în cadrul Nopții Literaturii Europene
​Miercuri, 28 mai, 19:00, Aiurart Contemporary Art Space, Str. Lirei, 21, București

În seara deschiderii târgului de carte Bookfest, Rețeaua Institutelor Culturale Naționale (EUNIC) organizează în cooperare cu Institutul Cultural Român (ICR) și în acest an Noaptea Literaturii Europene.
 

Literatura MASĂ ROTUNDĂ, PREZENTĂRI DE CARTE, FILM - Donau Lounge la Bookfest

MASĂ ROTUNDĂ, PREZENTĂRI DE CARTE, FILM - Donau Lounge la Bookfest Joi, 29 - sâmbătă, 31 mai, Romexpo, Bulevardul Mărăști, 65-67, București

Arta PERFORMANCE - Donau Dynamics de Mándli Endre Vazul (HU), Czakó Máté (HU), Stefan Kainbacher (AT), Mihai Balabaș (RO)

PERFORMANCE - Donau Dynamics de Mándli Endre Vazul (HU), Czakó Máté (HU), Stefan Kainbacher (AT), Mihai Balabaș (RO) Sâmbătă, 31 mai, 18:30
Romexpo, Bulevardul Mărăști nr. 65-67,  Scena Agora, Pav. C4, București
 

Literatura LECTURĂ - Alexander Peer citește din „Bis dass der Tod uns meidet”

LECTURĂ - Alexander Peer citește din „Bis dass der Tod uns meidet” Miercuri, 21 mai, 15:00, Departamentul de Studii Anglo-americane si germanistice, Universitatea Lucian Blaga Sibiu, Bd-ul Victoriei, 5-7, Sibiu
Vineri, 23 mai, 18:00, Casa de Cultură „Friedrich Schiller”, Strada Batiște, 15, București

Teatru TEATRU - Schauspielhaus Wien: Der Geizige de Peter Licht În cadrul Festivalului Internațional de Teatru Sibiu Sibfest

TEATRU - Schauspielhaus Wien: Der Geizige de Peter Licht În cadrul Festivalului Internațional de Teatru Sibiu Sibfest Sâmbătă, 7 iunie, 21:00, Teatrul Național Radu Stanca, Bulevardul Corneliu Coposu, 2, Sibiu

Portretul de familie al lui Peter Licht este mai degrabă o prelucrare nouă decât o adaptare a piesei clasice „Avarul” de Molière, catapultând avarii direct în mileniul trei și familia Harpagon direct în țara lui Al Bundy.

Muzica TURNEU DE CONCERTE - Christine Schörkhuber

TURNEU DE CONCERTE - Christine Schörkhuber Joi, 19 iunie, Underworld Club, București
Sâmbătă, 21 iunie, Modulab, București
Marți, 24 iunie, Spațiul DIY Craiova
Miercuri, 2. iulie, Bar Acaju, Iași

Artista proiectului New Austrian Sound of Music (NASOM), Christine Schörkhuber, își prezintă programul solo Canned Fit într-un turneu prin România.

Conferinte CONFERINȚĂ Profesor. Dr. Luigi Reitani in Bukarest und Iași

CONFERINȚĂ Profesor. Dr. Luigi Reitani in Bukarest und Iași Dienstag, 20. Mai, 18:00, U.A.I.C., Bulevardul Carol I, nr. 19 - corp I, sala II, Iași
Mittwoch, 21. Mai, 19:00, Casa de Cultură „Friedrich Schiller”, Str. Batiște nr. 15, București

Film FILM - Fahrtwind (A, 2013) de Bernadette Weigel

FILM - Fahrtwind (A, 2013) de Bernadette Weigel Joi, 29 mai, 18:00
Romexpo, Bulevardul Mărăști nr. 65-67,  Cinematograful de Arta Bookfest, Pav. C1, balcon, București
 

Conferinte MASĂ ROTUNDĂ Strategia Dunăreană: regionalism și sustenabilitate

MASĂ ROTUNDĂ Strategia Dunăreană: regionalism și sustenabilitate Vineri, 30  mai, 16:00
Romexpo, Bulevardul Mărăști nr. 65-67,  Stand Donau Lounge, Pav. C4, București

Es diskutieren Peter Langer (DE), Jutta Sommerbauer (AT), Márton Méhes (HU), Petra Szávics (RO und Gyula Bara (RO)
 

Literatura PREZENTĂRI DE CARTE Călătorie pe Dunăre prin lectură de Duzgu Özkan și Jutta Sommerbauer

PREZENTĂRI DE CARTE Călătorie pe Dunăre prin lectură de Duzgu Özkan și Jutta Sommerbauer Vineri, 30 mai, 19:00
Romexpo, Bulevardul Mărăști nr. 65-67,  Stand Donau Lounge, Pav. C4, București
 

Expozitie ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD  Deschidere cu expoziție ANUL 2014 – (NE)LINIȘTEA DINAINTEA FURTUNII

ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD Deschidere cu expoziție ANUL 2014 – (NE)LINIȘTEA DINAINTEA FURTUNII
Luni, 2 iunie,  17:00
Vernisaj și deschiderea Zilelor Culturale Austriece la Arad
Consiliul Județean Arad, Str. Corneliu Coposu nr. 22, Arad

Durată expoziție: Luni, 2 iunie – duminică, 13 iulie
 

Muzica ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD Concert SUPERAR, Expoziție LUMI DE VIS și Concert DONAUWELLENREITER

ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD Concert SUPERAR, Expoziție LUMI DE VIS și Concert DONAUWELLENREITER
Marți, 3 iunie, Colegiul Național „Moise Nicoară“, Piața Moise Nicoară nr. 1, Arad
14:00 Worskshop și Prezentare a projectului SUPERAR cu intendantul corului vienez de copii Gerald Wirth
18:00 Concert corul de copii SUPERAR, România

Miercuri, 4 iunie, Galeria de Artă Delta, Str. Mihai Eminescu nr. 1, Arad
17:00 Vernisajul expoziției „Lumi de vis – Realismul poetic al lui Manfred Waba“ a scenografului Manfred Waba
18:00 Concert Donauwellenreiter
 

Film ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD  Regizorul Robert DORNHELM

ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD Regizorul Robert DORNHELM
Joi, 5 iunie, 14:00-21:00
Colegiul Național „Moise Nicoară“, Piața Moise Nicoară nr. 1, Arad
 

Literatura LECTURĂ PREZENATRE DE CARTE & WORKSHOP PENTRU COPII

LECTURĂ PREZENATRE DE CARTE & WORKSHOP PENTRU COPII
Vineri, 30 mai, 17:00-18:30
Romexpo, Bulevardul Mărăști nr. 65-67, Clubul Șoriceilor de Bibliotecă, Pav. C1, balcon, București
 

Arta ARTĂ ÎN SPAȚIUL PUBLIC - Anna Witt și Hannes Zebedin

ARTĂ ÎN SPAȚIUL PUBLIC - Anna Witt și Hannes Zebedin August 2014, parcul public din intersecția Stradela Sfântul Andrei și Strada Ivan Zaikin, Chișinău

Muzica CONCERT CINEMATOGRAFIC ȘI CONCERT - Russkaja reinterpretează „Crucișătorul Potemkin” în cadrul Transilvania International Film Festival (TIFF)

CONCERT CINEMATOGRAFIC ȘI CONCERT - Russkaja reinterpretează „Crucișătorul Potemkin” în cadrul Transilvania International Film Festival (TIFF) CONCERT CINEMATOGRAFIC: Marți, 3 iunie 2014, 20:30, Casa de Cultură a Studenților, Cluj-Napoca
CONCERT: Miercuri, 4 iunie, începând cu 22.00, Casa TIFF, Cluj-Napoca

Literatura Austria Senzorială - în cadrul Nopții Albe a Institutelor Culturale

Austria Senzorială - în cadrul Nopții Albe a Institutelor Culturale Vineri, 20 iunie, 18:30 - 1:00, Centrul Ceh, Str. Ion Ghica, 11, București

Muzica CONCERT - Christoph Breidler și Zi Wan Breidler în cadrul ȚINTEA MUZICALĂ

CONCERT - Christoph Breidler și Zi Wan Breidler în cadrul ȚINTEA MUZICALĂ Miercuri, 15 iulie – marți, 22 iulie în Țintea, Ploiești și București

Film FILM - Cinematograful German de Vară la Muzeul Țăranului

FILM - Cinematograful German de Vară la Muzeul Țăranului Joi, 3 – duminică, 6 iulie în Muzeul Național al Țăranului Român, Șoseaua Kiseleff, 3, București

Film Paradies: Hoffnung / Paradis: Speranța

Paradies: Hoffnung / Paradis: Speranța
6 Juni 20:30, 7 Juni 18:30, 8 Juni 20:30
Muzeul Țăranului Român, Intrarea Monetăriei, nr. 3, București

 

Literatura PREZENTARE DE CARTE - Traducerea „Eonul dogmatic“ de Lucian Blaga în limba germană

PREZENTARE DE CARTE - Traducerea „Eonul dogmatic“ de Lucian Blaga în limba germană Marți, 17 iunie, 17:00
Sala Mircea Eliade a Bibliotecii Metropolitane București, str. Tache Ionescu nr 4
 
 
Filiala de Traduceri Literare - București a Uniunii Scriitorilor din România, în colaborare cu "Biblioteca Metropolitană București" și "Forumul Cultural Austriac - București" organizează în cadrul COLOCVIILOR DE TRADUCERI LITERARE  prezentarea traducerii „Eonul dogmatic“ de Lucian Blaga. Traducătorul Hon.-Prof. Dr. Rainer Schubert din Viena prezintă cartea împreună cu dr. Bogdan Popescu, director al Centrului Național de Carte în cadrul ICR.

Expozitie  EXPOZIȚIE - part is fame [art as game]

EXPOZIȚIE - part is fame [art as game] Joi, 2 octombrie la 19:00: vernisaj în prezența artiștilor din Viena, Astrid Sodomka & Markus Zobl,
Joi, 2 octombrie -  Joi, 30 octombrie,
Joi și vineri 14:00 - 19:00​, Sâmbătă 10:00 - 15:00
Spațiul Platforma, Calea Moșilor 62-68, București

Film FILM - Soldate Jeannette (A, 2013) de Daniel Hoesl în cadrul MECEFF

FILM - Soldate Jeannette (A, 2013) de Daniel Hoesl în cadrul MECEFF FILM - Soldate Jeannette (A, 2013) de Daniel Hoesl în cadrul MECEFF, Mediaș
 www.meceff.ro

Muzica CONCERT Reality Check

CONCERT Reality Check În cadrul InnerSound New Arts Festival
Joi, 18 septembrie, ora 19:00
Universitatea Națională de Muzică, Știrbei Vodă, 33 
București
Intrarea liberă

Expozitie EXPOZIȚIE An 2014 NeLiniștea dinaintea furtunii

EXPOZIȚIE An 2014 NeLiniștea dinaintea furtunii Vernisaj, marți,19 august, ora 19:00
Muzeul de Artă, Piața Unirii, Nr.1, Timișoara 
Durată expoziție: miercuri, 20 august - luni, 15 septembrie, 2014

Vernisaj, miercuri, 8 septembrie, ora 16:00
B.C.U. Eugen Todoran, Bd. Vasile Pârvan, nr. 4A, Timișoara 
Durată expoziție: miercuri, 8 septembrie - joi, 30 octombrie, 2014

Teatru

TEATRU Șefele de Werner Schwab Miercuri, 24 septembrie, ora 19:00
Teatru Fix, Str. Cuza Vodă nr. 10, subsol, Iași

Muzica CONCERT Indian Air în cadrul Ethno Jazz Festival în Chișinău

CONCERT Indian Air în cadrul Ethno Jazz Festival în Chișinău Sâmbătă, 27 septembrie, ora 19:00
Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici“, Str. Mitropolit Varlaam, Nr. 78, Chișinău, Republica Moldova

Muzica CONCERT Ansamblul Trikolon

CONCERT Ansamblul Trikolon în cadrul festivalului Muzica Coronensis Brașov
Miercuri, 1 octombrie, ora 17:00, Casa Schuller, P-ța Regele Ferdinand, Nr. 25, Mediaș
Joi, 2 octombrie, ora 19:00, Sala Thalia, Filarmonica de Stat Sibiu, Str. Cetății, Nr. 3-5, Sibiu
Vineri, 3. octombrie, ora 19:00, Sala Festivă a Bisericii Negre, P-ța Sfatului, Nr. 18, Brașov

Conferinte CONFERINȚĂ EUNIC 6D – European Chinese Cultural Dialogue

CONFERINȚĂ EUNIC 6D – European Chinese Cultural Dialogue Joi, 16 octombrie - sâmbătă, 18 octombrie, București

Teatru TEATRU LACRIMI DE CROCODIL

TEATRU LACRIMI DE CROCODIL În cadrul Festivalului Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr
Marți, 7 octombrie, 10:00, 11:30
Teatrul Luceafărul, Str. Grigore Ureche, Nr. 5, Iași

Expozitie EXPOZIȚIE Anna Maria Jung în cadrul European Comics Festival

EXPOZIȚIE Anna Maria Jung în cadrul European Comics Festival Joi, 16 octombrie – duminică, 2 noiembrie
MNAC, etajul 4, Palatul Parlamentului, aripa E4, Str. Izvor, Nr. 2-4, București

Literatura LECTURĂ Peter Clar și Eva Schörkhuber

LECTURĂ Peter Clar și Eva Schörkhuber Vineri, 10 octombrie, 18:00, Sage Cafe, Str. Păcurari, Nr. 4, Iași

Teatru TEATRU DE PĂPUȘI Împăratul din Atlantida sau Moartea abdică de Viktor Ullmann în cadrul Musica Suprimata – Concerte pentru Transilvania

TEATRU DE PĂPUȘI Împăratul din Atlantida sau Moartea abdică de Viktor Ullmann în cadrul Musica Suprimata – Concerte pentru Transilvania Joi, 16 octombrie, ora 19:00
Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Str. Alexandru Odobescu,
Nr. 4, Sibiu
Sâmbătă, 18 octombrie, ora 19:00, Tranzit House, Str. Barițiu, Nr. 16, Cluj-Napoca
Intrarea liberă

Conferinte PRELEGERE Austria în spațiul virtual de Karla Lupșan

PRELEGERE Austria în spațiul virtual de Karla Lupșan 22 octombrie, 11:30, Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan, Nr. 4, sala 248, Timișoara

Muzica CONCERT Martin Reiter Acoustic Trio

CONCERT Martin Reiter Acoustic Trio În cadrul Sibiu Jazz Festival
Sâmbătă, 25 octombrie, 21:00, Sala Thalia, Filarmonica de Stat Sibiu, Str. Cetății, Nr. 3-5, Sibiu

Conferinte EXPOZIȚIE ȘI PRELEGERE Anul 2014 – (Ne)Liniștea dinaintea furtunii

EXPOZIȚIE ȘI PRELEGERE Anul 2014 – (Ne)Liniștea dinaintea furtunii Marți, 4 noiembrie, vernisaj și conferință, ora 18:00
U.I.A.C., Biblioteca Austria, Corp I, Galeria i, B-dul Carol, Nr. 19, Iași
Durată expoziție: sâmbătă, 1 noiembrie – luni, 1 decembrie

Conferinte PRELEGERE Povești (de familie) secrete Elisabeth Reichart și Melitta Breznik de Elin Nesje Vestli

PRELEGERE Povești (de familie) secrete Elisabeth Reichart și Melitta Breznik de Elin Nesje Vestli 21 noiembrie, 16:30, Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan, Nr. 4, Sala 248, Timișoara

Muzica CONCERT ȘI PRELEGERE Crăciunul în Austria

CONCERT ȘI PRELEGERE Crăciunul în Austria Vineri, 5 decembrie, 16:30, Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan, Nr. 4, sala A01, Timișoara

Muzica CONCERT Mia Zabelka & Philip Petit

CONCERT Mia Zabelka & Philip Petit Miercuri, 25 septembrie, ora 22:00
Control Club, Str. Constantin Mille nr. 4, București

Film FILME AUSTRIECE LA BIEFF 2014

FILME AUSTRIECE LA BIEFF 2014 Miercuri, 10 decembrie – duminică, 14 decembrie, Cinema Pro, Str, Ion Ghica, Nr.3 și Cinema Elvira Popescu, Bvd. Dacia, Nr. 77, București
Competiție Internațională și Proiecții speciale

Muzica CONCERT Oleg Maisenberg în Sala cu Orgă

CONCERT Oleg Maisenberg în Sala cu Orgă Joi, 18 decembrie, 18:00, Sala cu Orgă, Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, Nr. 81, Chișinău, Republica Moldova

Film STRANIUL CAZ AL LUI WILHEM REICH

STRANIUL CAZ AL LUI WILHEM REICH A, 2013, 115'
Regia Antonin Svoboda
Marți, 11 noiembrie, 21:00
Cinema Studio, Bd. Magheru, Nr. 29, București
​În cadrul Bucharest Jewish Film

Literatura LECTURĂ Marjana Gaponenko citește din „Cine este Martha?”

LECTURĂ Marjana Gaponenko citește din „Cine este Martha?” Vineri, 28 noiembrie, 18:00
Casa Schiller, Str. Bartiștei nr. 15, București

Muzica CONCERT JOHANNES MARIAN la SÂMBĂTA SONORĂ

CONCERT JOHANNES MARIAN la SÂMBĂTA SONORĂ Sâmbătă, 6 decembrie, 19:00 
Filarmonica George Enescu, Sala mică, Str. Franklin nr. 1-3, București

Expozitie EXPOZIȚIE ​IEEB6 – Gândire ecologică. Practici ecologice

EXPOZIȚIE ​IEEB6 – Gândire ecologică. Practici ecologice Durată expoziție: sâmbătă, 13 Decembrie 2014 – marti, 20 Januarie 2015 
Vernisajul de la Victoria Art Center, Calea Victoriei, 12C. În stânga bisericii Zlătari 
Marți, 16 decembrie, 19:00

Film FILM Recviem pentru Dominic de Robert Dornhelm

FILM Recviem pentru Dominic de Robert Dornhelm Vineri, 19 decembrie, 18:00, Sala de concerte a Filarmonicii Banatul și simultan în aer liber la Piața Victoriei, Timișoara
Proiecție în limba germană cu subtitrare în limba română
 
Luni, 22 decembrie, 19:00, Cinema PRO, Str. Ion Ghica, Nr 3, București
Proiecție în limba germană cu subtitrare în limba engleză

 

Film FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic

FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic  În cadrul CINECULTURA
(Austria, 2012) de Hüseyin Tabak
Vineri, 13 martie, 20:00
Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan nr. 4, Aula Magna Ioan Curea, Timișoara

Film FILM - Venim ca prieteni

FILM - Venim ca prieteni În cadrul ONE WORLD ROMANIA 
(Franța/Austria, 2014) de Hubert Sauper
Joi, 19 martie, 18:30
Muzeul Țăranului Român, Strada Monetăriei, 3, Sector 1,  București
Sâmbătă, 21 martie,  22:00
Cinema Studio, Bd. Magheru, Nr. 29

Muzica CONCERT - [dunkelbunt] & Alix

CONCERT - [dunkelbunt] & Alix Vineri, 20 martie, 22:00, Club Eden, Palatul Știrbei, Calea Victoriei 107, București

Muzica CONCERT  - Dunărea albastră

CONCERT - Dunărea albastră Miercuri, 25 februarie, 17:00, Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan, 4, sala A 01, Timișoara

 

Muzica CONCERT - Radio.string.quartet.vienna în cadrul Festivalului Internațional de Teatru REFLEX 3

CONCERT - Radio.string.quartet.vienna în cadrul Festivalului Internațional de Teatru REFLEX 3 Miercuri, 18 martie, Teatrul Tamási Áron, Piața Libertății, 1, Sfântu Gheorghe

Muzica CONCERT - [dunkelbunt] and Alix

CONCERT - [dunkelbunt] and Alix Vineri, 20 martie, 22:00, Club EDEN, Calea Victoriei, 107, Palatul Știrbei, București

Conferinte DEZBATERE - Shukar Club – Argumente împotriva discriminării

DEZBATERE - Shukar Club – Argumente împotriva discriminării Luni, 6 aprilie, 12:00, ArCub Hanul Gabroveni, Str. Lipscani, 84-90, București

Literatura LECTURĂ - Eva Schörkhuber citește din Zilele argintului viu

LECTURĂ - Eva Schörkhuber citește din Zilele argintului viu Vineri, 20 martie, 16:30, Universitatea de Vest, B-dul Vasile Pârvan, 4, sala 248, Timișoara
Luni, 23 martie, 19:00, Universitatea Babeș-Bolyai, Biblioteca Austria Bernhard Stillfried, Str. Horea, 7, Cluj-Napoca

Teatru TEATRU DOCUMENTAR - DEL DUMA, VORBEȘTE-LE DESPRE MINE de Mihaela Drăgan

TEATRU DOCUMENTAR - DEL DUMA, VORBEȘTE-LE DESPRE MINE de Mihaela Drăgan Miercuri, 8 aprilie, 19:00, ArCub Hanul Gabroveni, Str. Lipscani, 84-90, București

Expozitie ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU - EXPOZIȚIE „Europeni necunoscuți” de Kurt Kaindl

ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU - EXPOZIȚIE „Europeni necunoscuți” de Kurt Kaindl Vernisaj: miercuri, 15 aprilie, 17:30
Durata expoziției: miercuri, 15 aprilie – joi, 30 aprilie, Biblioteca Municipală B. P. Hasdeu , Bd Ștefan cel Mare și Sfânt, 148, Chișinău

Muzica CONCERT - Ulrich Drechsler und Christoph Cech în cadrul Jazz in Church

CONCERT - Ulrich Drechsler und Christoph Cech în cadrul Jazz in Church Joi, 16 aprilie, 19:00, Biserica Luterană, Str. Luterană, 2, București
Vineri, 17 aprilie, 20.00, Centrul Cultural Reduta, Str. Apollonia Hirscher, 8, Brașov
 

Arta ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU

ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU Zilele Austriei sunt organizate în capitala Republicii Moldova de lectorii ÖAD (Serviciul de Schimb Austriac - Agenția pentru Cooperare Internațională în domeniul Educației și Cercetării) din Chișinău în colaborare cu Ministerul Federal pentru Educație și Femei al Republicii Austria și Forumul Cultural Austriac București.

Conferinte ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU- CURSURI PENTRU PROFESORI

ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU- CURSURI PENTRU PROFESORI Joi,16 aprilie – sâmbătă, 18 aprilie, Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Str. M. Kogălniceanu, 65a, Chișinău

Literatura ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU - LECTURĂ Karl-Markus Gauß

ZILELE AUSTRIECE LA CHIȘINĂU - LECTURĂ Karl-Markus Gauß Joi, 16 aprilie, 17:30, Biblioteca Municipală B. P. Hasdeu , Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 148, Chișinău

Muzica CONCERT și WORKSHOP-URI - EsRap

CONCERT și WORKSHOP-URI - EsRap Concert: Marți, 21 aprilie, 18:00, Teatrul Fix, Str. Cuza Vodă, 19, Iași
Workshop: Joi, 23. Aprilie, Ploiesti
Workshop: Vineri, 24 aprilie, 17:00, Casa Schiller, Str. Batiștei, 15, București

Literatura PRELEGERE - Problematica elementelor religioase în opera târzie a lui Rilke de prof. dr. Roxana Nubert

PRELEGERE - Problematica elementelor religioase în opera târzie a lui Rilke de prof. dr. Roxana Nubert Miercuri, 29 aprilie, 11:30, Universitatea de Vest, Bd.Vasile Pârvan, 4, sala 248, Timișoara

Teatru TEATRU - „Numai actorilor li se dă lovitura de grație” în cadrul ClassFest

TEATRU - „Numai actorilor li se dă lovitura de grație” în cadrul ClassFest Marți, 28 aprilie până duminică, 3 mai, Chișinău

Arhitectura EXPOZIȚIE și PRELEGERE - Young Viennese Architects YO.V.A 3

EXPOZIȚIE și PRELEGERE - Young Viennese Architects YO.V.A 3 Prelegere Gabu Heindl și Stefan Gruber: joi, 5 martie, 17:00
Vernisaj: joi, 5 martie, 18:30
Joi, 5 martie pănă duminică, 5 aprilie
UAUIM Facultatea de Arhitectură, Str. Academiei, 18-20, București

Film FILM - And there we are, in the middle

FILM - And there we are, in the middle Austria, 2014, de Sebastian Brameshuber în cadrul One World Romania

Vineri,20 martie, 18:00 
Cinema Studio, Bd. Magheru, Nr. 29
Sâmbătă, 21 martie, 18:00
Cinema Elvire Popesco, Bulevardul Dacia, 77

Expozitie EXPOZIȚIE - Have a look into my life - Artă romă Europeană

EXPOZIȚIE - Have a look into my life - Artă romă Europeană Vernisaj: Joi, 19 martie, 18:00
Joi, 19 martie până miercuri, 8 aprilie
ArCub Hanul Gabroveni, Str. Lipscani, 84-90, București

Film FILM - Scurtmetrajul Austriac 2015

FILM - Scurtmetrajul Austriac 2015 Miercuri, 25 martie, 19:00,
Deutsches Kulturzentrum Hermannstadt, Sibiu
 

Muzica METRO EUROPE - Concursul Muzical Eurovision În cadrul Metro Europe

METRO EUROPE - Concursul Muzical Eurovision În cadrul Metro Europe Vineri, 8 mai, 16:00-19:00, stația de metrou Ștefan cel Mare, București

Literatura PRELEGERE - Influențele artei germane și austriece asupra artiștilor bănățeni

PRELEGERE - Influențele artei germane și austriece asupra artiștilor bănățeni Vineri, 8 mai, 16:30,
Aula Bibliotecii Centrale Universitare, B-dul Vasile Pârvan, 4A,
Timișoara

Film FILM - Festivalul Filmului European Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag

FILM - Festivalul Filmului European Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag Sâmbătă, 9 mai, 18:45
Cinema Elvira Popescu, B-dul Dacia, 77
București

Film FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic (A, 2012) de Hüseyin Tabak

FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic (A, 2012) de Hüseyin Tabak Marți, 9 iunie, 19:30
Biblioteca județeană Ioan N. Roman, Str. Mircea cel Bătrân, 104A
Constanța

Expozitie EXPOZIȚIE - Anul 1914 - Liniștea dinaintea furtunii

EXPOZIȚIE - Anul 1914 - Liniștea dinaintea furtunii Vernisaj: joi, 21 mai, 16:30
Biblioteca Austria,  Str. Horea, 7,  Cluj-Napoca
Durata expoziției: joi, 21 mai – marți, 30 iunie

Film FILM - Festivalul Internațional de Film Documentar (FIFD) CRONOGRAF Baronul țiganilor (A, MD, 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra, Anthony Jacobson

FILM - Festivalul Internațional de Film Documentar (FIFD) CRONOGRAF Baronul țiganilor (A, MD, 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra, Anthony Jacobson Vineri, 15 mai,13:30
Centrul Cultural ODEON, Str. M. Eminescu, 55, Chișinău
Dumincă, 17 mai, 22:00 
Open-air în scuarul Universității Libere Internaționale din Moldova, Chișinău

Film FILM - Despre miere și nu numai (CH, D, A, 2012) de Markus Imhoof

FILM - Despre miere și nu numai (CH, D, A, 2012) de Markus Imhoof Sâmbătă, 6 iunie, 21:00, după lăsarea întunericului
Biserica evanghelică - biserica verde din Gușterița
Str. Podului, 47, Sibiu

Teatru TEATRU - Scandal cu publicul de Peter Handke

TEATRU - Scandal cu publicul de Peter Handke Vineri, 29 mai, 19:30
Sala "Uzina cu Teatru", Teatrul Național "Vasile Alecsandri" Iași
Str. Agatha Bârsescu, 18,  Iași
 
Joi, 11 juni, 19:30
Sala "Uzina cu Teatru", Teatrul Național "Vasile Alecsandri" Iași
Str. Agatha Bârsescu, 18,  Iași

Conferinte CONFERINȚĂ - Criză 1914 / 2014

CONFERINȚĂ - Criză 1914 / 2014 Joi, 21 mai – vineri, 22 mai
Biblioteca Austria,  Str. Horea, 7, 
Cluj-Napoca

Expozitie EXPOZIȚIE ȘI PROIECȚII DE FILM - Avusturya ! Austria ! 50 de ani de muncă imigrantă turcă în Austria

EXPOZIȚIE ȘI PROIECȚII DE FILM - Avusturya ! Austria ! 50 de ani de muncă imigrantă turcă în Austria Vernisaj, marți, 9 iunie, 18:30
Biblioteca județeană Ioan N. Roman, Str. Mircea cel Batrân, 104A, Constanța
Durata expoziției: marți, 9 iunie – marți, 30 iunie

Film FILM - ARS ELECTRONICA festival de animație 2014

FILM - ARS ELECTRONICA festival de animație 2014 Donnerstag, 21. Mai, 17:30
Biblioteca Austria, Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine
Str. M. Kogălniceanu, 65a, Chișinău

Conferinte CONFERINȚĂ - Elfriede Jelinek – Moralistă, feministă, artistă a cuvintelor

CONFERINȚĂ - Elfriede Jelinek – Moralistă, feministă, artistă a cuvintelor Vineri, 22 mai, 14:30
Universitatea Spiru Haret, Str. Doamnei, 13
București

Film FILM - A doua soție (A, 2012) de Umut Dag

FILM - A doua soție (A, 2012) de Umut Dag Miercuri, 10 iunie, 18:30
Biblioteca județeană Ioan N. Roman
Str. Mircea cel Batrân,104A, Constanța

Film FILM - Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag

FILM - Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag Miercuri, 10 iunie, 20:30
Cityplex,
Str. Stefan cel Mare, 36-40, Constanța

Dans PERFORMANCE - Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Sibfest Derviș cu și de Ziya Azazi

PERFORMANCE - Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Sibfest Derviș cu și de Ziya Azazi Sâmbătă, 13 iunie, 16:00, 20:00T
Teatrul pentru Copii și Tineret GONG
Str. Alexandru Odobescu, 4, Sibiu

Teatru TEATRU - Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Sibfest Moscova-Petușki de Burgtheater Viena

TEATRU - Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Sibfest Moscova-Petușki de Burgtheater Viena Duminică, 14 iunie, 16:00
Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Str. Alexandru Odobescu, 4, Sibiu
Luni, 15 iunie, 18:00
Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Str. Alexandru Odobescu, 4, Sibiu

Teatru TEATRU - Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Sibfest Ultima casetă a lui Krapp de Peter Stein

TEATRU - Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Sibfest Ultima casetă a lui Krapp de Peter Stein Vineri, 19 iunie, 21:00
Sala Thalia, Filarmonica da Stat Sibiu, Str. Cetății, 3-5
Sibiu

Arta WORKSHOP – REZIDENȚĂ - Simon Iurino la Cetate Arts Danube, VIII

WORKSHOP – REZIDENȚĂ - Simon Iurino la Cetate Arts Danube, VIII Miercuri, 29 iulie - miercuri, 19 august, Cetate, Dolj

Expozitie EXPOZIȚIE - Cluj-Napoca 2015, Capitală Europeană de Tineret Cluj-Vienna in Transylvania

EXPOZIȚIE - Cluj-Napoca 2015, Capitală Europeană de Tineret Cluj-Vienna in Transylvania Joi, 13 august – duminică, 13 septembrie
Atelier Patru – spațiu independent de artă contemporană, Str. Eroilor, 34, ap. 4, Cluj-Napoca
 

Dans WORKSHOP - Ziya Azazi la WASP

WORKSHOP - Ziya Azazi la WASP Miercuri, 17 iunie – joi, 18 iunie
WASP - Working Art Space & Production, Str. Ion Minulescu, 67-93
București

Dans Noaptea Lungă a Institutelor Culturale Austria turcă

Noaptea Lungă a Institutelor Culturale Austria turcă Vineri, 19 iunie
Centrul Cultural Turc Yunus Emre, Str. Vasile Lascar, 96, București și
Institutul Cultural Român, Str. Aleea Alexandru, 38, București

Muzica WORKSHOP ȘI CONCERTE - Eberhard Reiter la ȚINTEA MUZICALĂ

WORKSHOP ȘI CONCERTE - Eberhard Reiter la ȚINTEA MUZICALĂ Workshop: joi, 2 iulie, 11:00
Universitatea Națională de Muzică București, Str. Poiana Narciselor, 33, București
Concerte: vineri, 3 iulie, 17:00, Sala George Enescu, Universitatea Națională de Muzică
București, Str. Poiana Narciselor, 33, București
Sâmbătă, 4 iulie, 19:00, Casa Teodorescu, Țintea/Băicoi, Prahova
Duminică, 5 iulie, 12:00, Biserica Cristos Rege, Ploiești, Prahova
Luni, 6 iulie, 19:00, Casa de cultură, Liliești, Prahova

Expozitie ESSL ART AWARD CEE 2015 Expoziția Artiștilor Nominalizați în București

ESSL ART AWARD CEE 2015 Expoziția Artiștilor Nominalizați în București 26 mai 2015, ora 19:00
VICTORIA ART CENTER,Calea Victoriei, 12C, bl. A, sector 3
București

Muzica Wolfgang Muthspiel la Open Air Jazz Festival

Wolfgang Muthspiel la Open Air Jazz Festival Vineri, 10 iulie, Garana

In satul Garana, in inima Carpatilor vestici are loc ce-a de-a 19-a editie a festivalului Open Air Jazz Festival, desemnat ca cel mai important festival de jazz din Romania. 
Din Austria este invitat la festival Wolfgang Muthspiel, care va performa impreuna cu chitaristul american Ralph Towner, cunoscut sub numele de Mitglied din cadrul trupei Oregon.

Muzica MUZICĂ - Orchestra Simfonică de Tineret

MUZICĂ - Orchestra Simfonică de Tineret Duminică, 09 august 2015, 20:00
Auditoriul Maximum, Cluj-Napoca, European Youth Capital 2015
Str. Emmanuel de Martonne Nr. 1, Cluj-Napoca

Marți, 11 august 2015, 19:00
Festivalul Internațional "Enescu și Muzica Lumii"
Carol I, Nr.2,Cazinou, Sinaia 

Miercuri, 12 august 2015, 19:00
Festivalul Internațional „Vară Magică”
Strada Benjamin Franklin 1-3, Ateneu, București

Literatura PREZENTARE DE CARTE Cenzura transcendentă, de Lucian Blaga, traducere în limba germană

PREZENTARE DE CARTE Cenzura transcendentă, de Lucian Blaga, traducere în limba germană Marți, 22 septembrie, 18:00, Biblioteca Metropolitană București, Str. Take Ionescu, Nr. 4, București

Muzica CONCERT  Madame Baheux la ETNO JAZZ FESTIVAL

CONCERT Madame Baheux la ETNO JAZZ FESTIVAL Joi, 24. 9., 19:00, Filarmonica Națională, Strada Mitropolit Varlaam 78, Chișinău, Republica Moldova
Vineri, 25.9., 18:00, Centrul Cultural Palatul Republicii, Strada 25 Octombrie 96, Tiraspol, Republica Moldova

Muzica CONCERT BONAGE HORREUR la 18+

CONCERT BONAGE HORREUR la 18+ Duminică, 27 septembrie, Parcul Cetățuie ,Cluj-Napoca


 

Film FILM - Valea întunecată  (Western, 2014, coproducție Austria – Germania)

FILM - Valea întunecată (Western, 2014, coproducție Austria – Germania) MECEFF “7+1”- Mediaș Central European Film Festival “7+1”, ediția a V a
Marți, 1  – sâmbătă, 5 septembrie, Mediaș, Sibiu
Joi, 24 – duminică, 27 septembrie, Muzeul Municipiului București,
Bulevardul Ion C. Brătianu, 2, București

Expozitie EXPOZIȚIE - Anul 1914 - (Ne)liniștea dinaintea furtunii

EXPOZIȚIE - Anul 1914 - (Ne)liniștea dinaintea furtunii
MECEFF “7+1”- Mediaș Central European Film Festival “7+1”, ediția a V a
Marți, 1  – sâmbătă, 5 septembrie, Mediaș, Sibiu
Joi, 24 – duminică, 27 septembrie, Muzeul Municipiului București,
Bulevardul Ion C. Brătianu, 2, București

Arta

WORKSHOP Ovidiu Anton la CHIOȘC Marți, 6 octombrie - joi, 5 noiembrie, Chișinău

Expozitie

EXPOZIȚIE The Paper Room – Karima Klasen & Michael Koch Vernisaj: Joi, 8 octombrie, 18:00
Joi, 8 octombrie - sâmbătă, 10 octombrie
ARTHalle (în incinta Galeria Tipografia), Str. Băiculești, 29, București

Literatura LECTURĂ Amantele (Elfriede Jelinek, 1989) În cadrul Noaptea Literaturii Europene

LECTURĂ Amantele (Elfriede Jelinek, 1989) În cadrul Noaptea Literaturii Europene Vineri, 9 octombrie, Muzeul Național Tehnic Prof. ing. Dimitrie Leonida,
Str. Gen. Candiano Popescu, 2, București

Literatura LECTURĂ de Eginald Schlattner În cadrul Austria citește. Biblioteca – punct de întâlnire

LECTURĂ de Eginald Schlattner În cadrul Austria citește. Biblioteca – punct de întâlnire Vineri, 23 octombrie, 16:30, Universitatea de Vest Timișoara,
Bvd. Vasile Pârvan, 4, Sala 01, Timișoara

Teatru TEATRU PERFORMANCE YOYO în cadrul HomeFest

TEATRU PERFORMANCE YOYO în cadrul HomeFest Sâmbătă, 24 octombrie, 18:00, 20:00, Str. Dogarilor, 28-30, București

Dans DANS PERFORMANCE Simpozion de Elisabeth B. Tambwe  în cadrul eXplore dance festival 2015

DANS PERFORMANCE Simpozion de Elisabeth B. Tambwe în cadrul eXplore dance festival 2015 Sâmbătă, 24 și duminică, 25 octombrie, 19:30, WASP, Str. Ion Minulescu, 67-93, București

Literatura LECTURĂ și PRELEGERE „Strategii de civilizare în Carmilla, de Joseph Sheridan Le Fanus” de Katja Langmaier

LECTURĂ și PRELEGERE „Strategii de civilizare în Carmilla, de Joseph Sheridan Le Fanus” de Katja Langmaier Marți, 27 octombrie, 15:00, Facultatea de Litere, strada Horea 31, Cluj-Napoca

Dans DANS PERFORMANCE THE POINT de Anne Juren în cadrul eXplore dance festival 2015

DANS PERFORMANCE THE POINT de Anne Juren în cadrul eXplore dance festival 2015 Joi, 29 octombrie, 19:30, WASP, Str. Ion Minulescu, 67-93, București

Literatura LECTURĂ „A fi. Poeme 1999-2013” de Wolfgang și Sabine Müller- Funk

LECTURĂ „A fi. Poeme 1999-2013” de Wolfgang și Sabine Müller- Funk Sâmbătă, 31 octombrie, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Facultatea de Litere, Bulevardul Carol I, 11, Iași

Conferinte

PRELEGERE de Harald Haslmayr Symphonie Pathétique – Muzica lui Tschaikowsky într-o lumină nouă Vineri, 30 octombrie, 16:30, Universitatea de Vest Timișoara, Bvd. Vasile Pârvan, 4, Sala 248, Timișoara

Muzica CONCERT Marina & the Kats în cadrul Zilelor Culturii Germane

CONCERT Marina & the Kats în cadrul Zilelor Culturii Germane Vineri, 30 octombrie, 19:00, Universitatea Babeș-Bolyai,
sala Auditorium Maximum, Str. Mihail Kogălniceanu, 3, Cluj-Napoca

Sâmbătă, 31 octombrie, 19:00, Filarmonica de Stat Dinu Lipatti, Piața Libertății, 8,
Satu Mare

Muzica COLOCVIU ȘI CONCERT aron quartett Viena în cadrul Musica suprimata

COLOCVIU ȘI CONCERT aron quartett Viena în cadrul Musica suprimata Colocviu: sâmbătă, 7 noiembrie, Academia de Muzică Gheorge Dima, Str. I. C. Brătianu, 25, Cluj-Napoca
Concert: marți, 10 noiembrie, Filarmonica Brașov, Str. Apollonia Hirscher, 10, Brașov

Conferinte PRELEGERI Helmut Wohnout și Lavinia Betea

PRELEGERI Helmut Wohnout și Lavinia Betea Luni, 9 noiembrie, 16:00, Consiliul Județean Arad, Strada Corneliu Coposu, Arad
ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD

Film FILM „Oh Du mein Österreich“ de Robert Dornhelm

FILM „Oh Du mein Österreich“ de Robert Dornhelm Luni, 9 noiembrie, 18:00, Consiliul Județean Arad, str. Conreliu Coposu nr 22
ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD

Literatura PREZENTARE DE CARTE Literatura realismului burghez de Graziella Predoiu

PREZENTARE DE CARTE Literatura realismului burghez de Graziella Predoiu Miercuri, 18 noiembrie, 11:30, Universitatea de Vest Timișoara, Bvd. Vasile Pârvan, 4, Sala 248, Timișoara

Muzica CONCERT Koehne Quartett

CONCERT Koehne Quartett Marți, 10 noiembrie, 18:00, Sala Regele Ferdinand, Primăria Arad, Bulevardul Revoluției 75, Arad
ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD

Teatru TEATRU Piesă fără evrei de Julya Rabinowich

TEATRU Piesă fără evrei de Julya Rabinowich Premieră: sâmbătă, 28. noiembrie, 19:00, 
Sâmbătă și duminică, 5 și 6 decembrie, 19:00 
Marți, 12 ianuarie, 19:00
Laboratorul de Teatru, Calea Dorobanților, 73, București

Film EXPOZIȚIE și FILM Romy Schneider și filmul „Sissi”

EXPOZIȚIE și FILM Romy Schneider și filmul „Sissi” Miercuri, 11 noiembrie, 17:00, Consiliul Județean Arad, Strada Corneliu Coposu, Arad
ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD

Arhitectura EXPOZIȚIE „Getting things done” – Arhitectură din Vorarlberg

EXPOZIȚIE „Getting things done” – Arhitectură din Vorarlberg Marți, 17 noiembrie - Joi, 10 decembrie, U.A.U.I.M. - Facultatea de Arhitectură, Str. Academiei, 18-20, București Vernisaj: 17 noiembrie, 18:00

Expozitie EXPOZIȚIE Latura întunecată a naturii - Adrien Tirtiaux

EXPOZIȚIE Latura întunecată a naturii - Adrien Tirtiaux Vineri, 27 noiembrie, 2015 - duminica, 31 ianuarie, 2016, MNAC, Str. Izvor, 2-4, Palatul Parlamentului, aripa E4, București
Vernisaj Tirtiaux – Joi, 26 noiembrie, 19:00

Muzica CONCERT The Makemakes

CONCERT The Makemakes

Concert amânat până la primavară 2016

Muzica CONCERT Platypus în cadrul Meridian Festival 2015

CONCERT Platypus în cadrul Meridian Festival 2015 Sâmbătă, 21 noiembrie, 11:00, Marianna Oczkowska, recital vioară solo, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor, Palatul Cantacuzino, Calea Victoriei, 141, București
Sâmbătă, 21 noiembrie, 19:00, concert Platypus, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor, Palatul Cantacuzino, Calea Victoriei, 141, București

Muzica CONCERT SI PRELEGERE Crăciunul în Austria

CONCERT SI PRELEGERE Crăciunul în Austria Vineri, 4 decembrie, Universitatea de Vest Timișoara, Bvd. Vasile Pârvan, 4, Sala 01, Timișoara

Dans DANS PERFORMANCE more than naked de Doris Uhlich

DANS PERFORMANCE more than naked de Doris Uhlich Vineri, 11 decembrie, 19:30,
Teatrul Național „Ion Luca Caragiale”, Bulevardul Nicolae Bălcescu, 2, București 

Conferinte PRELEGERE : Dr. Roxana Nubert  despre opera lui Thomas Bernhard

PRELEGERE : Dr. Roxana Nubert despre opera lui Thomas Bernhard Vineri, 23 octombrie, 16:30              
Universitatea de Vest Timișoara, Sala 248, Bvd. Vasile Pârvan, 4, Timișoara

Muzica CONCERT SOFA SURFERS în Control Club

CONCERT SOFA SURFERS în Control Club  20 noiembrie, 22:00   
Control Club, Str. Constantin Mille, 4, București

Film FILM : For a moment freedom de Arash T. Riahi (A/F/TRK, 2008 )

FILM : For a moment freedom de Arash T. Riahi (A/F/TRK, 2008 ) Miercuri, 25 noiembrie, 17:00 
Universitatea de Vest, Aula Bibliotecii Centrale Universitare, B-dul Vasile Pârvan, 4, Timișoara      

Arhitectura PREZENTARE DE CARTE Carol Benisch- 50 de ani de arhitectură

PREZENTARE DE CARTE Carol Benisch- 50 de ani de arhitectură Marți, 15 decembrie, 18:30, Casa Mincu, Str. Pictor Arthur Verona, 19, București

Film FILM This Has Been Bothering Me the Whole Time (A 2013, 10min) de Arash T. Riahi

FILM This Has Been Bothering Me the Whole Time (A 2013, 10min) de Arash T. Riahi Joi, 17 decembrie, Centrul Național al Dansului București, B-dul Mărășești, 80-82, București

Muzica CONCERT Electro Guzzi

CONCERT Electro Guzzi Vineri, 29 ianuarie, 23:00, Control Club, Str. Constantin Mille, 4, București

Expozitie EXPOZIȚIE LEOPOLD FIGL

EXPOZIȚIE LEOPOLD FIGL Joi, 10 decembrie – vineri, 15 ianuarie
B.C.U. Eugen Todoran, Bd. Vasile Pârvan, nr. 4A, Timișoara 

Muzica CONCERT SOLO Maja Osojnik în cadrul Săptămânii Sunetului

CONCERT SOLO Maja Osojnik în cadrul Săptămânii Sunetului Miercuri, 16 martie, 20:00, Control Club, Str. Constantin Mille, 4, București

Film FILM „Panglica albă” (A/G/F, 2009)

FILM „Panglica albă” (A/G/F, 2009) Vineri, 18 martie, 17:30, Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan, 4, Aula Magna „Ioan Curea“, Timișoara
de Michael Haneke
în cadrul CINECULTURA
 

Conferinte PRELEGERE „mumok Viena“ de Susanne Neuburger

PRELEGERE „mumok Viena“ de Susanne Neuburger Joi, 4 februarie, 18:30, MNAC, Str. Izvor, 2-4, București

Film FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ E, 2015 ) de Jakob Brossmann În cadrul One World Romania Festival

FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ E, 2015 ) de Jakob Brossmann În cadrul One World Romania Festival Luni, 21. – Duminică, 27. Martie, 2016, București
Vineri, 25 martie, 18:30, Hollywood Multiplex | București Mall
Calea Vitan, nr. 55-59, București
Duminică, 27 martie, 20:30, Cinema Union
Str. Ion Campineanu nr 21, București
 

Film FILM La fel ca ceilalți (A/2015) de Constantin Wulff

FILM La fel ca ceilalți (A/2015) de Constantin Wulff Luni, 21 – duminică, 27 martie 2016, București
În cadrul One World Romania Festival
Marți, 22 martie, 18:00, Cinema Elvire Popesco
Institutul Francez, Bd. Dacia, nr. 77, București
Duminică, 27 martie, 14:00, Cinema Eforie
Strada Eforie, nr. 2, București
 

Film FILM Filme austriece la BIEFF 2016

FILM Filme austriece la BIEFF 2016 Luni, 14 martie – duminică, 20 martie, București

Teatru PERFORMANCE DE TEATRU Austrian Homemade Culture în cadrul HomeFest 2016

PERFORMANCE DE TEATRU Austrian Homemade Culture în cadrul HomeFest 2016 Marți, 15 martie, 19:00-21:00,Str. Dogarilor, București

Conferinte PRELEGERE - „Ars Electronica Futurelab“ de Michael Badics

PRELEGERE - „Ars Electronica Futurelab“ de Michael Badics Marți, 22 martie, 11:00, Muzeul Național de Istorie a României, Calea Victoriei, 12, București

Expozitie EXPOZIȚIE Belleville

EXPOZIȚIE Belleville Luni, 4 aprilie – luni, 18 aprilie, Green Hours, Calea Victoriei, 120, București

Teatru PERFORMANCE DE TEATRU Gadjo Dildo cu Mihaela Drăgan, Elena Duminică, Zița Moldovan

PERFORMANCE DE TEATRU Gadjo Dildo cu Mihaela Drăgan, Elena Duminică, Zița Moldovan Vineri, 8. aprilie -19:30, Green Hours, Calea Victoriei nr. 120, București

Film FILM Dui Roma (Austria, 2014) de Iovanca Gaspar

FILM Dui Roma (Austria, 2014) de Iovanca Gaspar Sâmbătă, 9 aprilie -19:30, Reședința Ambasadei Austriei, Str. Dumbrava Roșie, 7, București

Film FILM Baronul țiganilor (Austria/Moldova 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra și Anthony Jacobson

FILM Baronul țiganilor (Austria/Moldova 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra și Anthony Jacobson Duminică, 10 aprilie , 19:30, Green Hours, Calea Victoriei, 120, București

Muzica PRELEGERE Symphonie Pathétique – Muzica lui Tschaikowsky într-o lumină nouă de Harald Haslmayr

PRELEGERE Symphonie Pathétique – Muzica lui Tschaikowsky într-o lumină nouă de Harald Haslmayr Vineri, 15 aprilie, 16:30, Universitatea de Vest Timișoara, Bvd. Vasile Pârvan, 4, Sala 248,Timișoara

Literatura LECTURĂ Stefanie Sargnagel citește din „Binge Living“

LECTURĂ Stefanie Sargnagel citește din „Binge Living“ Vineri, 15 aprilie, 18.00, Cafe Insomnia, strada Universitatii, 2, Cluj-Napoca

Muzica CONCERT Bonnage Horreur

CONCERT Bonnage Horreur Sâmbătă, 16. aprilie, 19:00, Muzeul Astra - Casa Franz Binder, Piața Mică, 11, Sibiu
Marți, 19 aprilie, 20:00, Ambasada, Str. Anton Sailer, 2, Timișoara

Teatru TEATRU “Capră, ești sătulă?” de Anatol Vitouch

TEATRU “Capră, ești sătulă?” de Anatol Vitouch Marți, 26 aprilie, 19:00, Teatrul Radu Stanca, Bvd. Corneliu Coposu, 2, Sibiu

Conferinte PRELEGERI și PREZENTĂRI: Serile Zeppelin #56 - POST CITY: a state of mind

PRELEGERI și PREZENTĂRI: Serile Zeppelin #56 - POST CITY: a state of mind
Vineri, 28 aprilie, 19:00
Palatul Parlamentului, aripa E4, București, Muzeul Național de Artă Contemporană – etaj 4, Str. Izvor 2-4, București 

Literatura LECTURĂ Vea Kaiser citește din „Makarionissi sau Insula sfinților“

LECTURĂ Vea Kaiser citește din „Makarionissi sau Insula sfinților“ Miercuri, 20 aprilie, 19:00, Departamentul de Studii Anglo-Americane și Germanistice, Bd. Victoriei, 5-7, Sibiu
Vineri, 22 aprilie, 18:00, Casa Schiller, Str. Batiștei, 15, București

Muzica WORKSHOP și CONCERTE - Duo Ovocutters  în cadrul ȚINTEA MUZICALĂ

WORKSHOP și CONCERTE - Duo Ovocutters în cadrul ȚINTEA MUZICALĂ
Workshop:
Sâmbătă, 2 iulie, 16:00,
Universitatea Națională de Muzică București, Str. Știrbei Vodă, 33, București, Sala Auditorium
Concerte:
Vineri, 1 iulie, 19.00, 
Universitatea Națională de Muzică București, Str. Știrbei Vodă, 33, București, Sala Auditorium
Sâmbătă, 2 iulie, 17.00, 
Universitatea Națională de Muzică București, Str. Știrbei Vodă, 33, București, Sala Auditorium
Duminică, 3 iulie, 18.00, Casa de cultură Liliești-Băicoi, Prahova
Marți, 5 iulie, 19.00, Biserica Cristos Rege, Str. Ștefan cel Mare, 13, Ploiești

Intrarea liberă

Muzica CONCERT- Enescu la Viena în cadrul Academiei Sighișoara

CONCERT- Enescu la Viena în cadrul Academiei Sighișoara Marți, 2 august, Sala Barocă a Primăriei municipiului Sighișoara, Piața Muzeului, 7,  Sighișoara

Muzica CONCERT INSTALAȚIE - Imaginarium

CONCERT INSTALAȚIE - Imaginarium de Mihaela Anica, Georg Hamann, Horia Maxim și Sabine Pleyel
Marți, 10 mai – marți, 5 iulie în Sibiu, Viena, București și Oradea
Joi, 12 mai, 21:00, Cinema Elvire Popesco, Bd. Dacia, 77, București

Film EXPOZIȚIE și FILM - Viața actriței Romy Schneider

EXPOZIȚIE și FILM - Viața actriței Romy Schneider în cadrul Nopții Institutelor Culturale
Vineri, 24 iunie, Institutul Francez, Bd. Dacia, 77, București

Literatura LECTURĂ - Milena Michiko Flasar

LECTURĂ - Milena Michiko Flasar
Vineri, 6 mai, 18:00, 
Biblioteca Municipală B. P. Hașdeu, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 148, Chișinău, Republica Moldova

Conferinte ZILELE AUSTRIEI ÎN REPUBLICA MOLDOVA - Seminar pentru profesori și prelegere

ZILELE AUSTRIEI ÎN REPUBLICA MOLDOVA - Seminar pentru profesori și prelegere Vineri, 6  – sâmbătă, 7 mai,
Liceul Teoretic Nicolae Gogol, Str. Alexei Șciusev, 90, Chișinău, Republica Moldova
 

Arta ZIUA EUROPEI LA METROU - Ars electronica

ZIUA EUROPEI LA METROU - Ars electronica Luni, 9 mai, 12:00-17:00, stația de metrou Crângași, București

Literatura PRELEGERE - Însemnările lui Malte Laurids Brigge de Rainer Maria Rilke: chintesența modernismului literar

PRELEGERE - Însemnările lui Malte Laurids Brigge de Rainer Maria Rilke: chintesența modernismului literar Miercuri, 11 mai, 11:30, Universitatea de Vest, sala 248, Bd. Vasile Pârvan, 4A, Timișoara

Expozitie EXPOZIȚIE - Modernismul în arta contemporană austriacă

EXPOZIȚIE - Modernismul în arta contemporană austriacă Lucrări de Claudia Larcher, Tina Lechner și Bernhard Buhmann
Miercuri, 11 mai – duminică, 29 mai, Muzeul de Artă, Piața Unirii, 30,  Cluj-Napoca

Expozitie EXPOZIȚIE - Figl din Austria

EXPOZIȚIE - Figl din Austria Miercuri, 11 - luni, 30 mai,
Universitatea Babeș-Bolyai, Biblioteca Austria Bernhard Stillfried, Strada Horea, 7, Cluj-Napoca

Film FILM - Raisa (A/MD, 2015; 15 min.) în cadrul CRONOGRAF

FILM - Raisa (A/MD, 2015; 15 min.) în cadrul CRONOGRAF Vineri, 13 mai, 20:30, Cinema Odeon, Str. Mihai Eminescu, 55, Chișinău, Republica Moldova
 

Film FILM - Goodnight Mommy (A, 2014) de Severin Fiala și Veronika Franz

FILM - Goodnight Mommy (A, 2014) de Severin Fiala și Veronika Franz Festivalul Filmului European, București
Sâmbătă, 14 mai, 21:00, Cinema Elvire Popesco, Bd. Dacia, 77, București
Sâmbătă, 14 mai, 19:00, Teatrul Municipal, Str. Crișan, 8, Baia Mare

Film FILM - Dui Rroma (A, 2015) de Iovanca Gaspar

FILM - Dui Rroma (A, 2015) de Iovanca Gaspar Vineri, 20 mai, 19:00,
Universitatea Babeș-Bolyai, Biblioteca Austria Bernhard Stillfried, Str. Horea, 7, Cluj-Napoca
 

Muzica CONCERT - Talltones în cadrul Green Hours JAZZ FEST

CONCERT - Talltones în cadrul Green Hours JAZZ FEST Vineri, 27 mai, 18:45, Green Hours, Calea Victoriei, 120, București

Film FILM - Helmut Berger, actor (A, 2015) de Andreas Horvath

FILM - Helmut Berger, actor (A, 2015) de Andreas Horvath în cadrul Festivalului Internațional de Film Transilvania
Vineri, 27 mai – duminică, 5 iunie, Cluj-Napoca
 

Literatura WORKSHOP și CONFERINȚĂ - A scrie ca act de rezistență: Elfriede Jelinek și Herta Müller

WORKSHOP și CONFERINȚĂ - A scrie ca act de rezistență: Elfriede Jelinek și Herta Müller
Vineri, 10 iunie, 16:00, Sala Studio, Teatrul German de Stat, Str. Mărășești, 2, Timișoara

Dans PERFORMANCE DE DANS - #FOMO – The fear of missing out de Hungry Sharks

PERFORMANCE DE DANS - #FOMO – The fear of missing out de Hungry Sharks în cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu Sibfest
Duminică, 12 iunie, Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Studio  - intrarea C, Str. Emil Cioran, 1A, Sibiu
 

Film FILM - Gruber pleacă ( A, 2015) de Marie Kreutzer

FILM - Gruber pleacă ( A, 2015) de Marie Kreutzer
Festivalul Filmului European, București
Joi, 12 mai, 19:00, Cinema Elvire Popesco, Bd. Dacia, 77, București

Film FILM - Amour fou (A, LUX, D 2014) de Jessica Hausner

FILM - Amour fou (A, LUX, D 2014) de Jessica Hausner Ziua Europei, Chișinău
Duminică, 15 mai, European Village în Grădina Publică Ștefan Cel Mare, Chișinău

Expozitie EXPOZIȚIE - PROIECTUL OVIDIU  de Zita Oberwalder

EXPOZIȚIE - PROIECTUL OVIDIU de Zita Oberwalder Marți, 17 mai - marți, 7 iunie, Muzeul de Artă Constanța, Bd. Tomis, 82-84, Constanța
Vernisaj: marți, 17 mai, 18:00, Muzeul de Artă Constanța, Bd. Tomis,  82-84, Constanța

Expozitie EXPOZIȚIE ''Careful, Icarus.'',  ART on DISPLAY @ Kube Musette

EXPOZIȚIE ''Careful, Icarus.'', ART on DISPLAY @ Kube Musette Luni, 8 august - marți,  16 august, Mussette – KUBE/Calea Victoriei, 114, București
Vernisaj: luni, 8. august, 19:00

Film FILM - Zilele Filmului Istoric în Bucovina – MittelEuropaFilmFestival

FILM - Zilele Filmului Istoric în Bucovina – MittelEuropaFilmFestival Sâmbătă, 20 august
14.00 - Panglica albă (A, Ge, I, Fr, 2009, de Michael Haneke), Casa de Cultură Platon Pardău, Vatra Dornei
 21.00 - Falsificatorii (A, 2007, de Stefan Ruzowitzky), grădina cazinoului din Vatra-Dornei

Duminică, 21 august, 21.00 - Răul radical  (A, 2013, de Stefan Ruzowitzky), grădina cazinoului din Vatra-Dornei

Expozitie EXPOZIȚIE Aniversarea a 300 de ani de la cucerirea Banatului de către austrieci

EXPOZIȚIE Aniversarea a 300 de ani de la cucerirea Banatului de către austrieci
Vineri, 21 octombrie – sâmbătă, 22 octombrie, Universitatea de Vest, foaierul din fața Aula Magna, Blvd. Vasile Pârvan, 4, Timișoara

Film  ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD -  PROIECȚIE DE FILM Tricky Women – Animații recente regizate de artiste austriece

ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD - PROIECȚIE DE FILM Tricky Women – Animații recente regizate de artiste austriece Marți, 8 noiembrie, Consiliul Județean Arad, Str. Corneliu Coposu, 22, Arad
 

Film ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD - PROIECȚIE DE FILM Pianista (Austria/Franța 2001) de Michael Haneke

ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD - PROIECȚIE DE FILM Pianista (Austria/Franța 2001) de Michael Haneke Miercuri, 9 noiembrie, Consiliul Județean Arad, Str. Corneliu Coposu, 22, Arad
 

Conferinte CONFERINȚĂ Gerhard Funk și Antoni Rayzhekov în cadrul Intermedia Body

CONFERINȚĂ Gerhard Funk și Antoni Rayzhekov în cadrul Intermedia Body
Miercuri, 9 noiembrie, 12:00 - 16:00 Universitatea Națională de Muzică din București, Sala Auditorium, Str. Știrbei Vodă, nr. 33

Expozitie EXPOZIȚIE Ana Hoffner și Judith Saupper la IEBB7

EXPOZIȚIE Ana Hoffner și Judith Saupper la IEBB7 Marți, 25 octombrie – vineri, 25 noiembrie, Victoria Art Center, Calea Victoriei, 12C, București

Film FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ CH, 2015 ) de Jakob Brossmann

FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ CH, 2015 ) de Jakob Brossmann Vineri,18 noiembrie, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale” (UNATC),Str. Matei Voievod, 75-77, București

Arhitectura CONFERINȚĂ Dietmar Feichtinger, Wolf. D. Prix, Boris Podrecca und Barbara Holub bei der Trienala de Arhitectură East Centric

CONFERINȚĂ Dietmar Feichtinger, Wolf. D. Prix, Boris Podrecca und Barbara Holub bei der Trienala de Arhitectură East Centric
 
Sâmbătă, 24 septembrie, 18:00, ARCUB, Hanul Gabroveni, Str. Lipscani nr. 84-90, București, Dietmar Feichtinger
Vineri, 30 septembrie, 18:00, Teatrul National I. L. Caragiale, Sala Media, Blvd. Nicolae Bălcescu, 2, București, Wolf  D. Prix
Duminică, 2 octombrie, 18:00, Teatrul National I. L. Caragiale, Sala Media, Blvd. Nicolae Bălcescu, 2, București, Boris Podrecca
Sâmbătă, 8 octombrie, 16:00, Casa Monteoru, Calea Victoriei, 115, București, Barbara Holub

Conferinte CONFERINȚĂ Germanistica între regionalism și internaționalitate - 60 de ani de studii germanistice la Timișoara

CONFERINȚĂ Germanistica între regionalism și internaționalitate - 60 de ani de studii germanistice la Timișoara Joi, 20 – sâmbătă, 22 octombrie, Universitatea de Vest Timișoara, Blvd. Vasile Pârvan, 5, Timișoara

Teatru TEATRU Când visăm… de Verena Koch și Kerstin Pell

TEATRU Când visăm… de Verena Koch și Kerstin Pell În cadrul Festivalului Internațional de Teatru pentru Copii și Tineret
Joi, 6 - miercuri, 12 octombrie, Teatrul Luceafărul, Str. Ureche Grigore, 5, Iași

Literatura PREZENTARE DE CARTE „Despre conștiința filosofică”, de Lucian Blaga, traducere în limba germană

PREZENTARE DE CARTE „Despre conștiința filosofică”, de Lucian Blaga, traducere în limba germană
Joi, 13 octombrie, 18:00, Biblioteca Metropolitană București, Str. Take Ionescu, 4, București

Conferinte CONFERINȚĂ Teatrul în educație

CONFERINȚĂ Teatrul în educație Vineri, 14 octombrie, 14:00, Universitatea de Vest, sala Aula Magna, Blvd. Vasile Pârvan, 4, Timișoara

Film PRELEGERE și FILM Școala de film Friedl Kubelka în cadrul ClassFest

PRELEGERE și FILM Școala de film Friedl Kubelka în cadrul ClassFest Miercuri, 23 noiembrie, Chișinău, Republica Moldova

Conferinte CONFERINȚĂ 1716 – Timișoara – 2016 o istorie europeană

CONFERINȚĂ 1716 – Timișoara – 2016 o istorie europeană Vineri, 14 – sâmbătă, 15 octombrie, Aula Academiei Române Timișoara, Blvd. Mihai Viteazu, 24, Timișoara

Literatura LECTURĂ  Învățătoare în est, de Edith Guip Cobilanschi

LECTURĂ Învățătoare în est, de Edith Guip Cobilanschi Mittwoch, 23. November, 11:30, Universitatea de Vest Timișoara, Bvd. Vasile Pârvan, 4, Sala 248, Timișoara

Conferinte CONFERINȚĂ Imaginație și impact. Femei. Bărbați. Vest. Est

CONFERINȚĂ Imaginație și impact. Femei. Bărbați. Vest. Est Joi, 8 – vineri, 9 decembrie, 9:00 – 17:00, Biblioteca Austria „Bernhard Stillfried“, Str. Horea, 7, Cluj-Napoca

Expozitie EXPOZIȚIE Spații de supraviețuire – prezentată de Akademie Graz

EXPOZIȚIE Spații de supraviețuire – prezentată de Akademie Graz
Marți, 6 – joi, 15 decembrie, Universitatea de Arhitectură și Urbanism "Ion Mincu", Facultatea de Arhitectură, Str. Academiei,  18-20, București
Vernisaj: marți, 6 decembrie, 18:00

Muzica  PRELEGERE ȘI CONCERT  Crăciunul în Austria

PRELEGERE ȘI CONCERT Crăciunul în Austria Vineri, 9 decembrie, Universitatea de Vest Timișoara, Blvd. Vasile Pârvan, 4, Sala A01, Timișoara
 

Literatura LECTURĂ Timp al inimii. Corespondenta - Ingeborg Bachmann și Paul Celan

LECTURĂ Timp al inimii. Corespondenta - Ingeborg Bachmann și Paul Celan În cadrul European Literature Night
Vineri, 9 septembrie, 19:30, Piua Book Bar, Str. Dionisie Lupu, 76, București
 

Muzica CONCERT Rom/Schaerer/Eberle Trio în cadrul Trigon Ethno Jazz Festival la Chișinău

CONCERT Rom/Schaerer/Eberle Trio în cadrul Trigon Ethno Jazz Festival la Chișinău 15 septembrie, 20:00, Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici”, Str. Mitropolitul Varlaam, 78, Chișinău, Republica Moldova

Literatura ZIUA EUROPEANĂ A LIMBILOR

ZIUA EUROPEANĂ A LIMBILOR
Sâmbătă, 24 septembrie, 11:00-17:00, Muzeul Național al Țăranului Român, Șos. Pavel Dimitrievici Kiseleff, 3, București

Arta LECTURĂ PERFORMATIVĂ Krõõt Juurak în cadrul Corpuri în tranziție

LECTURĂ PERFORMATIVĂ Krõõt Juurak în cadrul Corpuri în tranziție Vineri, 16 septembrie, 21:00, Reactor de creație și experiment, Str. Petőfi Sándor, 4, Cluj-Napoca

Conferinte CONFERINȚĂ O analiză a toposurilor în „Lumina U-topiei” (Paul Celan). Dezbateri literare în/din Europa Centrală și de Est

CONFERINȚĂ O analiză a toposurilor în „Lumina U-topiei” (Paul Celan). Dezbateri literare în/din Europa Centrală și de Est Marți, 20 – duminică, 25 septembrie, Universitatea Al. Ioan Cuza, sălile Ferdinand și Turnul de Apă, Bvd. Carol I, 11, Iași

Expozitie EXPOZIȚIE - Anul 1914 - Liniștea dinaintea furtunii la Întâlnirea sașilor 2016

EXPOZIȚIE - Anul 1914 - Liniștea dinaintea furtunii la Întâlnirea sașilor 2016 Biblioteca Municipală Petru Maior, Str. Petru Maior, 1, Reghin
Luni, 5 septembrie - Sâmbătă, 24 septembrie

Film EXPOZIȚIE - Figl din Austria la MeCEFF

EXPOZIȚIE - Figl din Austria la MeCEFF
Joi, 1 - Vineri, 3 septembrie
În cadrul Festivalului de Film de la Mediaș - MeCEFF 

Dans FOCUS: Austria! în cadrul eXplore, festivalul dansului contemporan

FOCUS: Austria! în cadrul eXplore, festivalul dansului contemporan Vineri, 30 septembrie - sâmbătă, 15 octombrie,
WASP – Working Art Space and Production, Str. Ion Minulescu, 67-93, București

Expozitie EXPOZIȚIE - Viața actriței Romy Schneider

EXPOZIȚIE - Viața actriței Romy Schneider Luni, 5 decembrie, Biblioteca Austria, Universitatea Babeș-Bolyai, 
Str. Horea nr. 7, Cluj Napoca 

 

Muzica  Shmuel Barzilai în cadrul Zilei Internaționale a Holocaustului

Shmuel Barzilai în cadrul Zilei Internaționale a Holocaustului  Shmuel Barzilai în cadrul Zilei Internaționale a Holocaustului

Conferinte PRELEGERI Atelier studențesc de lectură și sesiune științifică

PRELEGERI Atelier studențesc de lectură și sesiune științifică Vineri, 31 martie, 10:00 - 15:00, Biblioteca Centrală Universitară, „Carol I”, Strada Boteanu nr. 1, București

Film FILM ESIOD 2015 (A, 2016, 39Ž) de Clemens von Wedemeyer

FILM ESIOD 2015 (A, 2016, 39Ž) de Clemens von Wedemeyer în cadrul Bucharest International Experimental Film Festival

Film FILM Eden's Edge (A, 2014, 19Ž) de Gerhard Treml & Leo Calice

FILM Eden's Edge (A, 2014, 19Ž) de Gerhard Treml & Leo Calice în cadrul Bucharest International Experimental Film Festival

Muzica CONCERT și WORKSHOP  Franz Hautzinger și Isabelle Duthoit

CONCERT și WORKSHOP Franz Hautzinger și Isabelle Duthoit 20:00, miercuri 1 martie , Teatrul Apollo 111

Film FILM Totul e sub control (A, 2015)  de Werner Boote

FILM Totul e sub control (A, 2015) de Werner Boote 16:00, Vineri 17. martie, Eforie
22:00, Sâmbătă 18. martie, Elvire Popesco

Film FILM Insulta (A, 2016)  de Gertraud Schwarz

FILM Insulta (A, 2016) de Gertraud Schwarz 20:30, joi 16 martie , MȚR
16:00, vineri 17 martie, Union

Film  FILM Maladia Haider (A/D 2015)  de Nathalie Borgers

FILM Maladia Haider (A/D 2015) de Nathalie Borgers 18:00, Joi 16 martie, Eforie;
18:00, Duminică 19 martie, Union

Film FILM O viață germană  (A, 2016)

FILM O viață germană (A, 2016) 20:30, joi 16 martie, Eforie
21:00, vineri 17 martie, MȚR

Teatru TEATRU  Curie_Meitner_Lamarr_indivizibil de Portraittheater Viena

TEATRU Curie_Meitner_Lamarr_indivizibil de Portraittheater Viena Miercuri, 29 martie, 18:30, Creart, Piața Alexandru Lahovari nr. 7, București

Literatura  LECTURĂ Katharina Winkler citește din Blauschmuck [Podoabe albastre]

LECTURĂ Katharina Winkler citește din Blauschmuck [Podoabe albastre] Joi, 30 martie, 13:00, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Sala de Consiliu, Strada Boteanu nr. 1, București

Expozitie EXPOZIȚIE Calliope Austria - Femei în societate, cultură și știință și (C)ELE (care) au schimbat lumea – Românce de istorie

EXPOZIȚIE Calliope Austria - Femei în societate, cultură și știință și (C)ELE (care) au schimbat lumea – Românce de istorie Vernisaj: Joi 30 martie, 18:00, Casa de Cultură Friedrich Schiller, Strada Batiștei nr. 15, București

Film FILM  My Talk With Florence de Paul Poet

FILM My Talk With Florence de Paul Poet 19:30, miercuri 15 martie, CNDB
19:00, joi 16 martie, Galeria Posibilă

Muzica CONCERT Mynth în cadrul Cafékultour

CONCERT Mynth în cadrul Cafékultour Joi, 6 aprilie,  20:00, Cuib d´Arte, Str. Mărășești nr. 14, Timișoara

Film FILM Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger în cadrul CINECULTURA

FILM Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger în cadrul CINECULTURA vineri, 24 martie, 18:00, Universitatea de Vest, Bd. V. Pârvan nr. 4, Aula Magna „Ioan Curea“, Timișoara

Muzica CONCERT de Bonnage Horreur

CONCERT de Bonnage Horreur Marți, 9 mai, 19:00, Scena9 & ​Miercuri, 10 mai, 20:00, CENTRU 

Conferinte PREZENTARE DE PROIECT „Perspectivă  - Curajul de a vedea dincolo de aparențe”

PREZENTARE DE PROIECT „Perspectivă - Curajul de a vedea dincolo de aparențe” Marți, 16 mai, 19:00, scena9, str. I.L. Caragiale nr. 32, București

Film Un american foarte patriot (A, 2015) de Friedrich Moser

Un american foarte patriot (A, 2015) de Friedrich Moser ​în cadrul Festivalului de Film European
Duminică, 7 mai, 16:15, cinema Elvire Popesco, Bd. Dacia nr. 77, București

Expozitie ​ÎNCHIDEREA SALONULUI EUROPEAN DE BANDĂ DESENATĂ și LANSARE VOLUM BD

​ÎNCHIDEREA SALONULUI EUROPEAN DE BANDĂ DESENATĂ și LANSARE VOLUM BD Luni, 22 mai, 18:30, Rezidența Scena9, Str. I.L. Caragiale nr. 32, București

Conferinte ​PRELEGERE „Între ficțiune și realitate: Romanul 'Omul fără însușiri', de Robert Musil” de Roxana Nubert

​PRELEGERE „Între ficțiune și realitate: Romanul 'Omul fără însușiri', de Robert Musil” de Roxana Nubert Vineri, 12 mai, 16:30, Universitatea de Vest, sala 248, Bd. Vasile Pârvan nr. 4A, Timișoara

Literatura LECTURĂ și ATELIER Didi Drobna citește din cartea ,,Zwischen Schaumstoff”

LECTURĂ și ATELIER Didi Drobna citește din cartea ,,Zwischen Schaumstoff” 8 mai:
17:00, Biblioteca Austria ,,Bernhard Stillfried”, Str. Horea nr. 7, Cluj-Napoca
19:00, Atelier Cafe,  Str. Memorandumului nr. 9, Cluj-Napoca

Film Seara scurtmetrajului austriac

Seara scurtmetrajului austriac Joi, 18 mai, 20:00, Cinema Victoria, Bd. Eroilor nr. 51, Cluj-Napoca

Film Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger

Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger luni, 15 mai, 17:00, Grădina Publică Ștefan cel Mare, Chișinău

  • Evenimente • Expozitie EXPOZIȚIE Orașe în dialog: București – Viena În cadrul Romanian Design Week

    EXPOZIȚIE Orașe în dialog: București – Viena În cadrul Romanian Design Week Vernisaj în București: Marți, 23 mai, 19:00 

  • Evenimente • Expozitie EXPOZIȚIE și DEZBATERE Ralo Mayer la Salonul de Proiecte

    EXPOZIȚIE și DEZBATERE Ralo Mayer la Salonul de Proiecte Salonul de proiecte, Tipografia Universul, Corpul B, Etaj 1, Str. Ion Brezoianu nr. 23-25,
    București

  • Evenimente • Expozitie LANSARE DE CARTE și EXPOZIȚIE „Die Kreuztanne” de Fate Velaj

    LANSARE DE CARTE și EXPOZIȚIE „Die Kreuztanne” de Fate Velaj 25. Mai, 14:30 Bookfest, 
    16:00 ICR, Aleea Alexandru nr. 38, București

  • Evenimente • Expozitie Art Safari Dialogues cu Barbara Anna Husar & Antje Prisker

    Art Safari Dialogues cu Barbara Anna Husar & Antje Prisker Vineri, 19 mai - duminică, 18 iunie, București

  • Evenimente • Expozitie EXPOZIȚIE Ovidiu Anton. Home is where my problems are

    EXPOZIȚIE Ovidiu Anton. Home is where my problems are 18 mai - 30 iunie, FUTURE MUSEUM, Str. ​Ion Ghica 11, Bucuresti

  • Evenimente • Film Înfurigranții (A, 2017) de Arman T. Riahi

    Înfurigranții (A, 2017) de Arman T. Riahi în cadrul Festivalului de Film European

  • Evenimente • Teatru ATELIER „Clovnul – Copilul din mine”

    ATELIER „Clovnul – Copilul din mine” Vineri, 2 iunie – sâmbătă, 3 iunie, Aula Facultății de Teologie Evanghelică, Bd-ul. Victoriei
    nr. 40, Sibiu

  • Evenimente • Film Șoarece de câmp (A, 2017) de Josef Hader

    Șoarece de câmp (A, 2017) de Josef Hader Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Safari (A, 2016) de Ulrich Seidl

    Safari (A, 2016) de Ulrich Seidl Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Secondo me (A, 2016) de Pavel Cuzuioc

    Secondo me (A, 2016) de Pavel Cuzuioc Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Thank you for bombing (A, 2016) de Barbara Eder

    Thank you for bombing (A, 2016) de Barbara Eder Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Unul dintre noi ​(A, 2016) de Stephan Richter

    Unul dintre noi ​(A, 2016) de Stephan Richter Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Ugly / Nașpa (A/UA, 2016) de Juri Rechinsky

    Ugly / Nașpa (A/UA, 2016) de Juri Rechinsky Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Literatura LECTURĂ Gábor Fónyad citește din „Zuerst der Tee” / „Mai întâi ceaiul”

    LECTURĂ Gábor Fónyad citește din „Zuerst der Tee” / „Mai întâi ceaiul” Joi, 25 mai, 19:00, Erasmus Büchercafe, Str. Mitropoliei nr. 30, Sibiu

  • Evenimente • Film Supralumea (A, 2015) de Karl Markovics

    Supralumea (A, 2015) de Karl Markovics Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Noaptea celor o mie de ore (A/LUX/NL, 2016) de Virgil Widrich

    Noaptea celor o mie de ore (A/LUX/NL, 2016) de Virgil Widrich Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca
     

  • Evenimente • Film Colonia Nudistă (A, 2016) de Lukas Valenta Rinner

    Colonia Nudistă (A, 2016) de Lukas Valenta Rinner Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film ​WinWin (A, 2016) de Daniel Hoesl

    ​WinWin (A, 2016) de Daniel Hoesl Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Jack (A, 2015) de Elisabeth Scharang

    Jack (A, 2015) de Elisabeth Scharang Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Muzica TREEOO la Transilvania International Film Festival

    TREEOO la Transilvania International Film Festival Luni, 5 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Conferinte PRELEGERE „Arhitectura timișoreană în stilul secesiunii vieneze” de Ileana Pintilie

    PRELEGERE „Arhitectura timișoreană în stilul secesiunii vieneze” de Ileana Pintilie Miercuri, 14 iunie, 17:00, Universitatea de Vest, sala 248, Bd. Vasile Pârvan nr. 4A, Timișoara

  • Evenimente • Conferinte 25 DE ANI DE BIBLIOTECA AUSTRIA DIN TIMIȘOARA

    25 DE ANI DE BIBLIOTECA AUSTRIA DIN TIMIȘOARA Miercuri, 7 iunie, Universitatea de Vest, sala 01, Bd. Vasile Pârvan nr. 4A, Timișoara

  • Evenimente • Arhitectura EXPOZIȚIE Impresii din Viena

    EXPOZIȚIE Impresii din Viena Marți, 6 iunie - vineri, 23 iunie, Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”,
    Facultatea de Arhitectură, Str. Academiei nr. 18-20, București

  • Evenimente • Muzica CONCERT Giocoso String Quartet

    CONCERT Giocoso String Quartet Joi 22 iunie, 19:00, Biserica Evanghelică, ​Str. Lutherană 2

  • Evenimente • Muzica WORKSHOP și CONCERTE Igor Gross

    WORKSHOP și CONCERTE Igor Gross  în cadrul ȚINTEA MUZICALĂ

  • Evenimente • Conferinte ATELIER Andreas Bauer bei der CULTURAL MANAGEMENT ACADEMY BUCHAREST 2017

    ATELIER Andreas Bauer bei der CULTURAL MANAGEMENT ACADEMY BUCHAREST 2017 3 - 7 iulie, ARCUB/București

Str. Dumbrava Rosie nr. 7, 020461, Bucuresti
+40 21 201 56 21 Fax: +40 21 210 08 85
office [at] austriacult-bucuresti.ro