ro/de
Film

FILM - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic   24 - 28 martie
Noul Cinematograf al Regizorului Român

Film

FILM - Donau - Dunaj, Duna,Dunav, Dunarea - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic Joi, 24 martie, ora 19.00 - intrare liberă
Sâmbătă, 26 martie, ora 20.00

Film

FILM - JUGOFILM - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic  Vineri, 25 martie, ora 19.00
Luni, 28 martie, ora 20.30

Film

FILM - The Punishment - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic Sâmbătă, 26 martie, ora 18.00
Duminică, 27 martie, ora 20.00

Film

FILM - La marginea lumii - Două filme documentare și două filme artistice de Goran Rebic  Duminică, 27 martie, ora 18.00
Luni, 28 martie, ora 18.30

Film

FILM - Proiecție de film: „The Robber“ de Benjamin Heisenberg   European Film Festival 2011, ediția a-XV-a
5 - 29 mai București, Brașov, Iași, Târgu-Mureș și Timișoara

Film

FILM – Retrospectivă Ulrich Seidl   7-15 iunie
Noul Cinematograf al Regizorului Român

Film

FILM - 8 scurtmetraje austriece în 43 de minute  Muzeul Benzii Desenate
Sâmbătă 9, 16, 23, 30 iulie, 17.00-18.00

Film

FILM - Central European International Film Festival 7+1   Luni, 5 septembrie până duminică 10 septembrie
Mediaș

Film

FILM - Zilele Filmului Austriac   Cinema Studio, București
Bd. Gh. Magheru 29
19-25 septembrie

Film

ZILELE FILMULUI AUSTRIAC 9-13 martie
Centrul Cultural Gaudeamus, Str. Vasile
Alecsandri 4, Chișinău

Film

FILM DOCUMENTAR - Kick Off de Hüseyin Tabak la Documentary Mondays Luni, 26 martie, ora 20
Centrul Ceh, str. Ion Ghica nr. 11, București
www.czech-it.ro

Film

FILM - Proiecție de film ``Michael`` de Markus Schleinzer European Film Festival 2012, ediția a-XVI-a
Joi 3 până duminică 27 mai
București, Brașov, Iași, Târgu-Mureș și Timișoara

Film

FILM - Proiecție de film ``Black , Brown, White`` de Erwin Wagenhofer European Film Festival 2012, ediția a-XVI-a
Joi 3 până duminică 27 mai
București, Brașov, Iași, Târgu-Mureș și Timișoara

Film

FILM- Zilele filmului austriac la Oradea Martie, 15 mai până Sâmbătă, 19 mai
Casa de Cultură a Municipiului Oradea
str. Piața Ferdinand nr. I 4, Oradea

Film

FILM - Proiecția filmului ''La finalul zilei '' de Peter Payer CINEPOLITICA - Festival internațional al
filmului politic
Vineri 15 până joi 21 iunie

Film

Noaptea Institutelor Culturale 2012, cea de-a VI-a ediție Vineri, 22 iunie 2012, va avea loc la București cea de-a șasea ediție a Nopții Institutelor Culturale. Organizată de

Film

FILM Traversând granițele Festival de film la Chișinău
Traversând granițele

Film

FILM Cinema experimental multipremiat din Austria la BIEFF 2012 vizionare de filme austriece, vineri, 23 noiembrie 

Film

FILM Scurtmetraje la Muzeul Național al Țăranului Român Film scurt
Muzeul Național al Țăranului Român, Studioul Horia Bernea, București 

Film PROIECȚIE DE FILM ȘI DISCUȚIE Mama Illegal (2011)

PROIECȚIE DE FILM ȘI DISCUȚIE Mama Illegal (2011) de Ed Moschitz
Germană cu subtitrare în engleză și română
Miercuri, 6 martie, ora 17:00

Film FILM Atmen (2011) de Karl Markovics

FILM Atmen (2011) de Karl Markovics Marți, 12 martie, ora 20:00
Universitatea de Vest Timișoara
www.cinecultura.ro

Film FILM Bruxelles Business (2012) de Friedrich Moser și Matthieu Lietaert

FILM Bruxelles Business (2012) de Friedrich Moser și Matthieu Lietaert Joi, 14 martie
Academia de Studii Economice, 15.00
Piața Romană, Nr. 6, București
Tel: 021. 319 1900

Vineri, 15 martie
Cinemateca Eforie, 22.00
Str. Eforie, Nr. 2, București
Tel: 021. 313 0483

Duminică, 17 martie
Cinema Corso, 14.00
Bd. Regina Elisabeta, Nr. 27, București
Tel: 021. 315 1334

http://oneworld.ro/blog/

Film FILM AUSTRIA IN CONTROL & PERFORMANCE

FILM AUSTRIA IN CONTROL & PERFORMANCE BIEFF 2012 Selecții - Proiecții
New Viennese Organic Actionism ‒ Spectacol live
Miercuri 10, Aprilie, 20:00
Control Club

Film scurt filmAT

scurt filmAT
Miercuri, 20 februarie ‒ vineri, 22 februarie, ora 19:00
Cinemateca Eforie

Film FILM Ulrich Seidl la Transilvania International  Film Festival - TIFF

FILM Ulrich Seidl la Transilvania International Film Festival - TIFF Vineri, 31 Mai până duminică 9 Iunie
Trilogia „ Paradis“ aduce în atenția publicului întâmplările a trei femei aparținând aceleiași familii.

Film FILM Festivalul de Film European la Chișinău și Tiraspol

FILM Festivalul de Film European la Chișinău și Tiraspol CEI VII
de Barbara Albert
(A/PL/D 2012)

Film FILM Trains of Thoughts de  Timo Novotny

FILM Trains of Thoughts de Timo Novotny
La TRANSlLVANIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Vineri, 31 mai până duminică, 9 iunie

Film FILM Spania (A 2012) de Anja Salomonowitz

FILM Spania (A 2012) de Anja Salomonowitz Institutul Cervantes București, B-dul Elisabeta, nr. 38
Vineri, 14 iunie, ora 21.30 are loc în București cea de a șaptea ediție a Nopții Lungi a Institutelor Culturale.

Film FILM: Cei vii (A/PL/D 2012)

FILM: Cei vii (A/PL/D 2012) Cinematograf de vară la Muzeul Țăranului
Sita, o tânără de 25 de ani găsește întâmplător la o reuniune de familie o poză cu bunicul ei în uniformă de SS.

Film Call me a Jew

Call me a Jew
Documentar austro-israelian (2012)
Joi, 23 Mai, 21.00
Parcul Copou
Cluj

 

Film PREZENTARE DE FILM WORKSHOP - Everyday Rebellion

PREZENTARE DE FILM WORKSHOP - Everyday Rebellion Regizorii austrieci Arash și Arman T. Riahi prezintă în sediul Academiei moldovene de artă, proiectul crossmedia
„Everyday Rebellion“,

Film FILM - Scurtmetraje austriece în competiție la BIEFF 2013

FILM - Scurtmetraje austriece în competiție la BIEFF 2013 Sâmbătă, 14 decembrie, 2 scurtmetraje austriece intră în competiția internațională la BIEFF 2013 Festivalul Internațional de Film Experimental București

Film FILM - SHIRLEY - VISIONS ON REALITY  la gala de închidere BIEFF 2013

FILM - SHIRLEY - VISIONS ON REALITY la gala de închidere BIEFF 2013 Forumul Cultural Austriac anunță cu bucurie prezența austriacă la gala de închidere BIEFF 2013, prin proiecția în premieră în România a producției cinematografice austriece SHIRLEY, VISIONS OF REALITY, pe care o consideră un exemplu pur de inovație experimentală.

Film FILM - Program de scurt-metraje austriece 2014

FILM - Program de scurt-metraje austriece 2014 Marți, 4 martie, 19:00
Biblioteca austriacă, Str. M. Kogălniceanu, nr. 65a, Chișinău
Joi, 6 martie, 19:00
U.A.I.C, B-dul Carol, nr. 19, Corp I, sala III, Iași

Film FILM - Cele 727 de zile fără Karamo la Festivalul ONE WORLD ROMANIA (Austria, 2013) de Anja Salomonowitz

FILM - Cele 727 de zile fără Karamo la Festivalul ONE WORLD ROMANIA (Austria, 2013) de Anja Salomonowitz Vineri, 21 martie, 20.00, Cinema Studio
Sâmbătă, 22 martie, 19.00, Muzeul Național al Țăranului Român (Studioul Horia Bernea)
​Luni, 17 martie – duminică, 23 martie

Film FILM - Morgen (România, 2010) de Marian Crișan

FILM - Morgen (România, 2010) de Marian Crișan Dumincă, 30 martie, 19:00
MNAC-Anexa, Calea Moșilor, nr. 62-68, etaj 1, București

Film FILM - Fahrtwind (Austria, 2013) de Bernadette Weigel în cadrul Festivalului Filmului European de la Chișinău și Comrat

FILM - Fahrtwind (Austria, 2013) de Bernadette Weigel în cadrul Festivalului Filmului European de la Chișinău și Comrat Duminică, 11 mai, 20:00, Gaudeamus, Str. Vasile Alecsandri , 4, Chișinău
Vineri, 16 mai, Universitatea de Stat din Comrat, Str. Galatsana, 17, Comrat

Film FILM - Fahrtwind (A, 2013) de Bernadette Weigel

FILM - Fahrtwind (A, 2013) de Bernadette Weigel Joi, 29 mai, 18:00
Romexpo, Bulevardul Mărăști nr. 65-67,  Cinematograful de Arta Bookfest, Pav. C1, balcon, București
 

Film ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD  Regizorul Robert DORNHELM

ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD Regizorul Robert DORNHELM
Joi, 5 iunie, 14:00-21:00
Colegiul Național „Moise Nicoară“, Piața Moise Nicoară nr. 1, Arad
 

Film FILM - Cinematograful German de Vară la Muzeul Țăranului

FILM - Cinematograful German de Vară la Muzeul Țăranului Joi, 3 – duminică, 6 iulie în Muzeul Național al Țăranului Român, Șoseaua Kiseleff, 3, București

Film Paradies: Hoffnung / Paradis: Speranța

Paradies: Hoffnung / Paradis: Speranța
6 Juni 20:30, 7 Juni 18:30, 8 Juni 20:30
Muzeul Țăranului Român, Intrarea Monetăriei, nr. 3, București

 

Film FILM - Soldate Jeannette (A, 2013) de Daniel Hoesl în cadrul MECEFF

FILM - Soldate Jeannette (A, 2013) de Daniel Hoesl în cadrul MECEFF FILM - Soldate Jeannette (A, 2013) de Daniel Hoesl în cadrul MECEFF, Mediaș
 www.meceff.ro

Film FILME AUSTRIECE LA BIEFF 2014

FILME AUSTRIECE LA BIEFF 2014 Miercuri, 10 decembrie – duminică, 14 decembrie, Cinema Pro, Str, Ion Ghica, Nr.3 și Cinema Elvira Popescu, Bvd. Dacia, Nr. 77, București
Competiție Internațională și Proiecții speciale

Film STRANIUL CAZ AL LUI WILHEM REICH

STRANIUL CAZ AL LUI WILHEM REICH A, 2013, 115'
Regia Antonin Svoboda
Marți, 11 noiembrie, 21:00
Cinema Studio, Bd. Magheru, Nr. 29, București
​În cadrul Bucharest Jewish Film

Film FILM Recviem pentru Dominic de Robert Dornhelm

FILM Recviem pentru Dominic de Robert Dornhelm Vineri, 19 decembrie, 18:00, Sala de concerte a Filarmonicii Banatul și simultan în aer liber la Piața Victoriei, Timișoara
Proiecție în limba germană cu subtitrare în limba română
 
Luni, 22 decembrie, 19:00, Cinema PRO, Str. Ion Ghica, Nr 3, București
Proiecție în limba germană cu subtitrare în limba engleză

 

Film FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic

FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic  În cadrul CINECULTURA
(Austria, 2012) de Hüseyin Tabak
Vineri, 13 martie, 20:00
Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan nr. 4, Aula Magna Ioan Curea, Timișoara

Film FILM - Venim ca prieteni

FILM - Venim ca prieteni În cadrul ONE WORLD ROMANIA 
(Franța/Austria, 2014) de Hubert Sauper
Joi, 19 martie, 18:30
Muzeul Țăranului Român, Strada Monetăriei, 3, Sector 1,  București
Sâmbătă, 21 martie,  22:00
Cinema Studio, Bd. Magheru, Nr. 29

Film FILM - And there we are, in the middle

FILM - And there we are, in the middle Austria, 2014, de Sebastian Brameshuber în cadrul One World Romania

Vineri,20 martie, 18:00 
Cinema Studio, Bd. Magheru, Nr. 29
Sâmbătă, 21 martie, 18:00
Cinema Elvire Popesco, Bulevardul Dacia, 77

Film FILM - Scurtmetrajul Austriac 2015

FILM - Scurtmetrajul Austriac 2015 Miercuri, 25 martie, 19:00,
Deutsches Kulturzentrum Hermannstadt, Sibiu
 

Film FILM - Festivalul Filmului European Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag

FILM - Festivalul Filmului European Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag Sâmbătă, 9 mai, 18:45
Cinema Elvira Popescu, B-dul Dacia, 77
București

Film FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic (A, 2012) de Hüseyin Tabak

FILM - Frumusețea ta nu valorează nimic (A, 2012) de Hüseyin Tabak Marți, 9 iunie, 19:30
Biblioteca județeană Ioan N. Roman, Str. Mircea cel Bătrân, 104A
Constanța

Film FILM - Festivalul Internațional de Film Documentar (FIFD) CRONOGRAF Baronul țiganilor (A, MD, 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra, Anthony Jacobson

FILM - Festivalul Internațional de Film Documentar (FIFD) CRONOGRAF Baronul țiganilor (A, MD, 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra, Anthony Jacobson Vineri, 15 mai,13:30
Centrul Cultural ODEON, Str. M. Eminescu, 55, Chișinău
Dumincă, 17 mai, 22:00 
Open-air în scuarul Universității Libere Internaționale din Moldova, Chișinău

Film FILM - Despre miere și nu numai (CH, D, A, 2012) de Markus Imhoof

FILM - Despre miere și nu numai (CH, D, A, 2012) de Markus Imhoof Sâmbătă, 6 iunie, 21:00, după lăsarea întunericului
Biserica evanghelică - biserica verde din Gușterița
Str. Podului, 47, Sibiu

Film FILM - ARS ELECTRONICA festival de animație 2014

FILM - ARS ELECTRONICA festival de animație 2014 Donnerstag, 21. Mai, 17:30
Biblioteca Austria, Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine
Str. M. Kogălniceanu, 65a, Chișinău

Film FILM - A doua soție (A, 2012) de Umut Dag

FILM - A doua soție (A, 2012) de Umut Dag Miercuri, 10 iunie, 18:30
Biblioteca județeană Ioan N. Roman
Str. Mircea cel Batrân,104A, Constanța

Film FILM - Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag

FILM - Fisuri în beton (A, 2014) de Umut Dag Miercuri, 10 iunie, 20:30
Cityplex,
Str. Stefan cel Mare, 36-40, Constanța

Film FILM - Valea întunecată  (Western, 2014, coproducție Austria – Germania)

FILM - Valea întunecată (Western, 2014, coproducție Austria – Germania) MECEFF “7+1”- Mediaș Central European Film Festival “7+1”, ediția a V a
Marți, 1  – sâmbătă, 5 septembrie, Mediaș, Sibiu
Joi, 24 – duminică, 27 septembrie, Muzeul Municipiului București,
Bulevardul Ion C. Brătianu, 2, București

Film FILM „Oh Du mein Österreich“ de Robert Dornhelm

FILM „Oh Du mein Österreich“ de Robert Dornhelm Luni, 9 noiembrie, 18:00, Consiliul Județean Arad, str. Conreliu Coposu nr 22
ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD

Film EXPOZIȚIE și FILM Romy Schneider și filmul „Sissi”

EXPOZIȚIE și FILM Romy Schneider și filmul „Sissi” Miercuri, 11 noiembrie, 17:00, Consiliul Județean Arad, Strada Corneliu Coposu, Arad
ZILELE CULTURALE AUSTRIECE LA ARAD

Film FILM : For a moment freedom de Arash T. Riahi (A/F/TRK, 2008 )

FILM : For a moment freedom de Arash T. Riahi (A/F/TRK, 2008 ) Miercuri, 25 noiembrie, 17:00 
Universitatea de Vest, Aula Bibliotecii Centrale Universitare, B-dul Vasile Pârvan, 4, Timișoara      

Film FILM This Has Been Bothering Me the Whole Time (A 2013, 10min) de Arash T. Riahi

FILM This Has Been Bothering Me the Whole Time (A 2013, 10min) de Arash T. Riahi Joi, 17 decembrie, Centrul Național al Dansului București, B-dul Mărășești, 80-82, București

Film FILM „Panglica albă” (A/G/F, 2009)

FILM „Panglica albă” (A/G/F, 2009) Vineri, 18 martie, 17:30, Universitatea de Vest, Bd. Vasile Pârvan, 4, Aula Magna „Ioan Curea“, Timișoara
de Michael Haneke
în cadrul CINECULTURA
 

Film FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ E, 2015 ) de Jakob Brossmann În cadrul One World Romania Festival

FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ E, 2015 ) de Jakob Brossmann În cadrul One World Romania Festival Luni, 21. – Duminică, 27. Martie, 2016, București
Vineri, 25 martie, 18:30, Hollywood Multiplex | București Mall
Calea Vitan, nr. 55-59, București
Duminică, 27 martie, 20:30, Cinema Union
Str. Ion Campineanu nr 21, București
 

Film FILM La fel ca ceilalți (A/2015) de Constantin Wulff

FILM La fel ca ceilalți (A/2015) de Constantin Wulff Luni, 21 – duminică, 27 martie 2016, București
În cadrul One World Romania Festival
Marți, 22 martie, 18:00, Cinema Elvire Popesco
Institutul Francez, Bd. Dacia, nr. 77, București
Duminică, 27 martie, 14:00, Cinema Eforie
Strada Eforie, nr. 2, București
 

Film FILM Filme austriece la BIEFF 2016

FILM Filme austriece la BIEFF 2016 Luni, 14 martie – duminică, 20 martie, București

Film FILM Dui Roma (Austria, 2014) de Iovanca Gaspar

FILM Dui Roma (Austria, 2014) de Iovanca Gaspar Sâmbătă, 9 aprilie -19:30, Reședința Ambasadei Austriei, Str. Dumbrava Roșie, 7, București

Film FILM Baronul țiganilor (Austria/Moldova 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra și Anthony Jacobson

FILM Baronul țiganilor (Austria/Moldova 2014) de Michaela Ronzoni, Oliver Indra și Anthony Jacobson Duminică, 10 aprilie , 19:30, Green Hours, Calea Victoriei, 120, București

Film EXPOZIȚIE și FILM - Viața actriței Romy Schneider

EXPOZIȚIE și FILM - Viața actriței Romy Schneider în cadrul Nopții Institutelor Culturale
Vineri, 24 iunie, Institutul Francez, Bd. Dacia, 77, București

Film FILM - Raisa (A/MD, 2015; 15 min.) în cadrul CRONOGRAF

FILM - Raisa (A/MD, 2015; 15 min.) în cadrul CRONOGRAF Vineri, 13 mai, 20:30, Cinema Odeon, Str. Mihai Eminescu, 55, Chișinău, Republica Moldova
 

Film FILM - Goodnight Mommy (A, 2014) de Severin Fiala și Veronika Franz

FILM - Goodnight Mommy (A, 2014) de Severin Fiala și Veronika Franz Festivalul Filmului European, București
Sâmbătă, 14 mai, 21:00, Cinema Elvire Popesco, Bd. Dacia, 77, București
Sâmbătă, 14 mai, 19:00, Teatrul Municipal, Str. Crișan, 8, Baia Mare

Film FILM - Dui Rroma (A, 2015) de Iovanca Gaspar

FILM - Dui Rroma (A, 2015) de Iovanca Gaspar Vineri, 20 mai, 19:00,
Universitatea Babeș-Bolyai, Biblioteca Austria Bernhard Stillfried, Str. Horea, 7, Cluj-Napoca
 

Film FILM - Helmut Berger, actor (A, 2015) de Andreas Horvath

FILM - Helmut Berger, actor (A, 2015) de Andreas Horvath în cadrul Festivalului Internațional de Film Transilvania
Vineri, 27 mai – duminică, 5 iunie, Cluj-Napoca
 

Film FILM - Gruber pleacă ( A, 2015) de Marie Kreutzer

FILM - Gruber pleacă ( A, 2015) de Marie Kreutzer
Festivalul Filmului European, București
Joi, 12 mai, 19:00, Cinema Elvire Popesco, Bd. Dacia, 77, București

Film FILM - Amour fou (A, LUX, D 2014) de Jessica Hausner

FILM - Amour fou (A, LUX, D 2014) de Jessica Hausner Ziua Europei, Chișinău
Duminică, 15 mai, European Village în Grădina Publică Ștefan Cel Mare, Chișinău

Film FILM - Zilele Filmului Istoric în Bucovina – MittelEuropaFilmFestival

FILM - Zilele Filmului Istoric în Bucovina – MittelEuropaFilmFestival Sâmbătă, 20 august
14.00 - Panglica albă (A, Ge, I, Fr, 2009, de Michael Haneke), Casa de Cultură Platon Pardău, Vatra Dornei
 21.00 - Falsificatorii (A, 2007, de Stefan Ruzowitzky), grădina cazinoului din Vatra-Dornei

Duminică, 21 august, 21.00 - Răul radical  (A, 2013, de Stefan Ruzowitzky), grădina cazinoului din Vatra-Dornei

Film  ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD -  PROIECȚIE DE FILM Tricky Women – Animații recente regizate de artiste austriece

ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD - PROIECȚIE DE FILM Tricky Women – Animații recente regizate de artiste austriece Marți, 8 noiembrie, Consiliul Județean Arad, Str. Corneliu Coposu, 22, Arad
 

Film ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD - PROIECȚIE DE FILM Pianista (Austria/Franța 2001) de Michael Haneke

ZILELE CULTURII AUSTRIECE LA ARAD - PROIECȚIE DE FILM Pianista (Austria/Franța 2001) de Michael Haneke Miercuri, 9 noiembrie, Consiliul Județean Arad, Str. Corneliu Coposu, 22, Arad
 

Film FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ CH, 2015 ) de Jakob Brossmann

FILM Iarna în Lampedusa (A/ I/ CH, 2015 ) de Jakob Brossmann Vineri,18 noiembrie, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale” (UNATC),Str. Matei Voievod, 75-77, București

Film PRELEGERE și FILM Școala de film Friedl Kubelka în cadrul ClassFest

PRELEGERE și FILM Școala de film Friedl Kubelka în cadrul ClassFest Miercuri, 23 noiembrie, Chișinău, Republica Moldova

Film EXPOZIȚIE - Figl din Austria la MeCEFF

EXPOZIȚIE - Figl din Austria la MeCEFF
Joi, 1 - Vineri, 3 septembrie
În cadrul Festivalului de Film de la Mediaș - MeCEFF 

Film FILM ESIOD 2015 (A, 2016, 39Ž) de Clemens von Wedemeyer

FILM ESIOD 2015 (A, 2016, 39Ž) de Clemens von Wedemeyer în cadrul Bucharest International Experimental Film Festival

Film FILM Eden's Edge (A, 2014, 19Ž) de Gerhard Treml & Leo Calice

FILM Eden's Edge (A, 2014, 19Ž) de Gerhard Treml & Leo Calice în cadrul Bucharest International Experimental Film Festival

Film FILM Totul e sub control (A, 2015)  de Werner Boote

FILM Totul e sub control (A, 2015) de Werner Boote 16:00, Vineri 17. martie, Eforie
22:00, Sâmbătă 18. martie, Elvire Popesco

Film FILM Insulta (A, 2016)  de Gertraud Schwarz

FILM Insulta (A, 2016) de Gertraud Schwarz 20:30, joi 16 martie , MȚR
16:00, vineri 17 martie, Union

Film  FILM Maladia Haider (A/D 2015)  de Nathalie Borgers

FILM Maladia Haider (A/D 2015) de Nathalie Borgers 18:00, Joi 16 martie, Eforie;
18:00, Duminică 19 martie, Union

Film FILM O viață germană  (A, 2016)

FILM O viață germană (A, 2016) 20:30, joi 16 martie, Eforie
21:00, vineri 17 martie, MȚR

Film FILM  My Talk With Florence de Paul Poet

FILM My Talk With Florence de Paul Poet 19:30, miercuri 15 martie, CNDB
19:00, joi 16 martie, Galeria Posibilă

Film FILM Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger în cadrul CINECULTURA

FILM Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger în cadrul CINECULTURA vineri, 24 martie, 18:00, Universitatea de Vest, Bd. V. Pârvan nr. 4, Aula Magna „Ioan Curea“, Timișoara

Film Un american foarte patriot (A, 2015) de Friedrich Moser

Un american foarte patriot (A, 2015) de Friedrich Moser ​în cadrul Festivalului de Film European
Duminică, 7 mai, 16:15, cinema Elvire Popesco, Bd. Dacia nr. 77, București

Film Seara scurtmetrajului austriac

Seara scurtmetrajului austriac Joi, 18 mai, 20:00, Cinema Victoria, Bd. Eroilor nr. 51, Cluj-Napoca

Film Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger

Buburuză zboară (A 2016) de Mirjam Unger luni, 15 mai, 17:00, Grădina Publică Ștefan cel Mare, Chișinău

  • Evenimente • Expozitie EXPOZIȚIE Orașe în dialog: București – Viena În cadrul Romanian Design Week

    EXPOZIȚIE Orașe în dialog: București – Viena În cadrul Romanian Design Week Vernisaj în București: Marți, 23 mai, 19:00 

  • Evenimente • Expozitie EXPOZIȚIE și DEZBATERE Ralo Mayer la Salonul de Proiecte

    EXPOZIȚIE și DEZBATERE Ralo Mayer la Salonul de Proiecte Salonul de proiecte, Tipografia Universul, Corpul B, Etaj 1, Str. Ion Brezoianu nr. 23-25,
    București

  • Evenimente • Expozitie LANSARE DE CARTE și EXPOZIȚIE „Die Kreuztanne” de Fate Velaj

    LANSARE DE CARTE și EXPOZIȚIE „Die Kreuztanne” de Fate Velaj 25. Mai, 14:30 Bookfest, 
    16:00 ICR, Aleea Alexandru nr. 38, București

  • Evenimente • Expozitie Art Safari Dialogues cu Barbara Anna Husar & Antje Prisker

    Art Safari Dialogues cu Barbara Anna Husar & Antje Prisker Vineri, 19 mai - duminică, 18 iunie, București

  • Evenimente • Expozitie EXPOZIȚIE Ovidiu Anton. Home is where my problems are

    EXPOZIȚIE Ovidiu Anton. Home is where my problems are 18 mai - 30 iunie, FUTURE MUSEUM, Str. ​Ion Ghica 11, Bucuresti

  • Evenimente • Film Înfurigranții (A, 2017) de Arman T. Riahi

    Înfurigranții (A, 2017) de Arman T. Riahi în cadrul Festivalului de Film European

  • Evenimente • Teatru ATELIER „Clovnul – Copilul din mine”

    ATELIER „Clovnul – Copilul din mine” Vineri, 2 iunie – sâmbătă, 3 iunie, Aula Facultății de Teologie Evanghelică, Bd-ul. Victoriei
    nr. 40, Sibiu

  • Evenimente • Film Șoarece de câmp (A, 2017) de Josef Hader

    Șoarece de câmp (A, 2017) de Josef Hader Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Safari (A, 2016) de Ulrich Seidl

    Safari (A, 2016) de Ulrich Seidl Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Secondo me (A, 2016) de Pavel Cuzuioc

    Secondo me (A, 2016) de Pavel Cuzuioc Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Thank you for bombing (A, 2016) de Barbara Eder

    Thank you for bombing (A, 2016) de Barbara Eder Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Unul dintre noi ​(A, 2016) de Stephan Richter

    Unul dintre noi ​(A, 2016) de Stephan Richter Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Ugly / Nașpa (A/UA, 2016) de Juri Rechinsky

    Ugly / Nașpa (A/UA, 2016) de Juri Rechinsky Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Literatura LECTURĂ Gábor Fónyad citește din „Zuerst der Tee” / „Mai întâi ceaiul”

    LECTURĂ Gábor Fónyad citește din „Zuerst der Tee” / „Mai întâi ceaiul” Joi, 25 mai, 19:00, Erasmus Büchercafe, Str. Mitropoliei nr. 30, Sibiu

  • Evenimente • Film Supralumea (A, 2015) de Karl Markovics

    Supralumea (A, 2015) de Karl Markovics Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Noaptea celor o mie de ore (A/LUX/NL, 2016) de Virgil Widrich

    Noaptea celor o mie de ore (A/LUX/NL, 2016) de Virgil Widrich Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca
     

  • Evenimente • Film Colonia Nudistă (A, 2016) de Lukas Valenta Rinner

    Colonia Nudistă (A, 2016) de Lukas Valenta Rinner Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film ​WinWin (A, 2016) de Daniel Hoesl

    ​WinWin (A, 2016) de Daniel Hoesl Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Film Jack (A, 2015) de Elisabeth Scharang

    Jack (A, 2015) de Elisabeth Scharang Vineri, 2 iunie - duminică, 11 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Muzica TREEOO la Transilvania International Film Festival

    TREEOO la Transilvania International Film Festival Luni, 5 iunie, Cluj-Napoca

  • Evenimente • Conferinte PRELEGERE „Arhitectura timișoreană în stilul secesiunii vieneze” de Ileana Pintilie

    PRELEGERE „Arhitectura timișoreană în stilul secesiunii vieneze” de Ileana Pintilie Miercuri, 14 iunie, 17:00, Universitatea de Vest, sala 248, Bd. Vasile Pârvan nr. 4A, Timișoara

  • Evenimente • Conferinte 25 DE ANI DE BIBLIOTECA AUSTRIA DIN TIMIȘOARA

    25 DE ANI DE BIBLIOTECA AUSTRIA DIN TIMIȘOARA Miercuri, 7 iunie, Universitatea de Vest, sala 01, Bd. Vasile Pârvan nr. 4A, Timișoara

  • Evenimente • Arhitectura EXPOZIȚIE Impresii din Viena

    EXPOZIȚIE Impresii din Viena Marți, 6 iunie - vineri, 23 iunie, Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”,
    Facultatea de Arhitectură, Str. Academiei nr. 18-20, București

  • Evenimente • Muzica CONCERT Giocoso String Quartet

    CONCERT Giocoso String Quartet Joi 22 iunie, 19:00, Biserica Evanghelică, ​Str. Lutherană 2

  • Evenimente • Muzica WORKSHOP și CONCERTE Igor Gross

    WORKSHOP și CONCERTE Igor Gross  în cadrul ȚINTEA MUZICALĂ

  • Evenimente • Conferinte ATELIER Andreas Bauer bei der CULTURAL MANAGEMENT ACADEMY BUCHAREST 2017

    ATELIER Andreas Bauer bei der CULTURAL MANAGEMENT ACADEMY BUCHAREST 2017 3 - 7 iulie, ARCUB/București

Str. Dumbrava Rosie nr. 7, 020461, Bucuresti
+40 21 201 56 21 Fax: +40 21 210 08 85
office [at] austriacult-bucuresti.ro